Home WiadomościZ kraju Zgromadzenia zakonne przygotowały dla młodych ciekawe propozycje letniego wypoczynku

Zgromadzenia zakonne przygotowały dla młodych ciekawe propozycje letniego wypoczynku

Redakcja

Międzynarodowy obóz wolontariacki w opactwie tynieckim, rekolekcje franciszkańskie „Come & See”, rekolekcje survivalowe PIJAR CAMP, górskie wędrówki, mazurskie rejsy, rekolekcje pod żaglami i na rowerze, indywidualne i w grupie – to tylko niektóre z propozycji jakie na wakacje przygotowały dla dzieci i młodzieży krakowskie zgromadzenia zakonne.

Propozycje wypoczynku z Bogiem skierowane są dla tych, którzy chcą w czasie wakacji nie tylko odpocząć, ale również pogłębić swoją wiarę. Podczas wyjazdów dzieci i młodzież nie tylko zwiększają swoją aktywność fizyczną, ale przede wszystkim doświadczają spotkania z Bogiem. Zdaniem organizatorów, wakacje to dobry czas, aby więcej czasu poświęcić na modlitwę, dlatego oprócz tradycyjnego plecaka i śpiwora obowiązkowo należy wziąć ze sobą różaniec i Pismo Święte.

Międzynarodowy obóz wolontariacki zorganizowany w opactwie Benedyktynów w Tyńcu w ramach sieci European Heritage Volunteers jest wyjątkową okazją, by doświadczyć bliskiego kontaktu z dziedzictwem kulturowym i tematyką jego ochrony. Wszystkie działania będą odbywać się pod opieką dyplomowanych konserwatorów i zostaną poprzedzone wprowadzeniem historycznym i teoretycznym. Wolontariusze będą pracować sześć godzin dziennie, a pozostały czas będzie podzielony między czas wolny a wycieczki poświęcone dziedzictwu kulturowemu regionu.

Z kolei na „Wakacje z Bogiem” zapraszają krakowscy bracia kapucyni. Jedną z ich interesujących propozycji wakacyjnych jest „Wędrowanie bez pieniędzy”. – Bez pieniędzy… bez prądu… bez zasięgu… bez bieżącej wody… bez pewnego noclegu… Ale na pewno wraz z Opatrznością Bożą, która zadba o wszystkie braki. Zabierz ze sobą tylko to co niezbędne do przeżycia.Na ten czas zapomnij o: telefonie komórkowym, pieniądzach, maszynce do golenia, zegarku, tonach książek – zachęcają organizatorzy. Kapucyni zapraszają także na wakacje z Bogiem w Pyzówce k. Nowego Targu, „Męskie wyzwania” czy „Spływ kajakowy ojca i syna”.

Program wakacyjnych rekolekcji jest dostosowany nie tylko do wieku uczestników, ale także ich zaangażowania w sprawy wiary. Wśród propozycji są zarówno rekolekcje zamknięte (np. ignacjańskie, powołaniowe), jak i obozy wędrowne czy rekolekcje pod żaglami. Podczas rekolekcji odbywa się codzienna Msza św., konferencje duchowe, rozważania Pisma św., ale jest też sporo czasu na wypoczynek, pływanie, chodzenie po górach i rozgrywki sportowe.

Tradycyjnie bogatą ofertę na lato przygotował Salezjański Ruch Troski o Młodzież “Saltrom”. W ramach „Salezjańskiego Lata 2019” organizowane są obozy rekreacyjne nad morzem i w górach. Odbędą się także rejsy mazurskie i obozy sportowe. Dzieci będą mogły także skorzystać z półkolonii organizowanych w mieście.

Z kolei księża sercanie zapraszają na rekolekcje młodzieżowe pod żaglami, na rowerze, wędrowne oraz za granicą, m.in. w Chorwacji i Austrii. Z kolei propozycja „Z misjami i językami” to zdaniem księży sercanów, czas pozytywnie intensywny, rozwijający duchowo, bogaty w rekreację na świeżym powietrzu, pomysłowe animacje oraz edukację językową poprzez zabawę.

Wiele interesujących możliwości na spędzenie wolnego czasu w wakacje przygotowali pijarzy. W lipcu odbędzie się PYM2019 – międzynarodowe spotkanie młodzieży pijarskiej, będące wydarzeniem inspirującym młodych do życia pełnego chrześcijańskiej radości, zachęcającym do działania, odkrywania i realizowania powołania. Spotkanie odbędzie się w Nitrze na Słowacji od 23 do 29 lipca. Według organizatorów w wydarzeniu udział weźmie ok. 300 młodych ludzi z Austrii, Białorusi, Czech, Węgier, Włoch, Polski, Rumunii, Słowacji i Hiszpanii.

Ciekawe propozycje dla młodych przygotowali także franciszkanie. Wśród nich jest spotkanie Come&See – czyli rekolekcje dla młodych chłopaków rozeznających swoje powołanie oraz tych, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda franciszkańskie życie. Młodzi ludzie mogą skorzystać także z bogatej oferty rekolekcji i sesji przygotowanych przez jezuitów w ramach „Szkoły kontaktu z Bogiem”. Są to rekolekcje oparte na medytacji ignacjańskiej. – Jest to czas, który możesz spędzić z dala od świata, aby spotkać się ze sobą i z Bogiem. Rzeczy wielkie i trwałe rodzą się w ciszy. Gdy wszystko cichnie Bóg zaczyna mówić. Posmakuj milczenia, zostaw na kilka dni cały swój świat– zachęcają organizatorzy.

Natomiast misjonarze kombonianie zapraszają na wakacyjne rekolekcje „Z pasji do życia” połączone z kursem pierwszej pomocy. Oferta skierowana jest do młodzieży głównie ze szkół średnich. – Kto z Nas nie marzy o pełni życia?! Ale czym jest życie w pełni, na czym polega? Jak żyć pełnią życia i czuć się szczęśliwym? Jeśli te pytania pojawiają się w Twoim sercu, to te rekolekcje mogą być właśnie dla Ciebie! – zapraszają organizatorzy.

Z kolei siostry albertynki przygotowały ofertę indywidualnych spotkań powołaniowych dla dziewczyn. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Mój dom odnalazłam w Bogu”. Na rekolekcje zapraszają także nazaretanki oraz klaryski kapucynki.

Szczegółowe informacje na temat wakacyjnych propozycji oraz dostępności miejsc można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych zgromadzeń lub kontaktując się telefonicznie.

KAI

Za: diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda