Zjazd formacyjny młodych saletynów

saletyni.plSpotkanie odbywało się od 25 do 28 lutego w Krakowie. Uczestniczyło w nim 20 współbraci z placówek w Polsce i za granicą, wyświęconych w latach 2009-2014.

Przez cztery dni młodzi duchowni wspólnie się modlili, odprawiali Eucharystię oraz słuchali wystąpień zaproszonych prelegentów. W pierwszym dniu formacji dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz mówił o wizji Kościoła jako „szpitala polowego”, którą przedstawia papież Franciszek. Rozwinął także temat piętnastu chorób Kurii i Kościoła, na które w ostatnim czasie zwrócił uwagę papież.

Drugiego dnia młodzi saletyni spotkali się z ks. Janem Gierlakiem MS, który mówił o posłudze egzorcysty oraz spowiednika i kierownika duchowego osób zniewolonych duchowo. Wiele kwestii poruszonych przez saletyna zostało uzupełnionych przez lek. med. Szymona Rducha w kolejnej konferencji. Krakowski psychiatra i psychoterapeuta omówił zaburzenia osobowości i ich wpływ na sytuacje duszpasterskie. Wieczorem młodzi księża spotkali się także z ks. prowincjałem Andrzejem Zagórskim MS, z którym rozmawiali o aktualnych sprawach prowincji.

W piątek, trzeci dzień spotkania o zagrożeniach duchowych istniejących w popkulturze mówił dziennikarz i publicysta Robert Tekieli, znawca New Age. Po południu prelekcję o pierwszym generale saletynów ks. Piotrze Archier MS wygłosił historyk i archiwista prowincji ks. Piotr Jamioł MS. Młodzi księża obejrzeli także film „Niezłomny patron Polski – św. Andrzej Bobola”, wyprodukowany przez Wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów. Wieczorem z uczestnikami zjazdu spotkał się ks. rektor Jacek Pawłowski MS, który przedstawił aktualną sytuację formacji seminaryjnej.

W sobotę przed południem o. Adam Szustak OP, posługujący jako wędrowny kaznodzieja, mówił młodym saletynom o słowie Bożym w życiu i posłudze księdza.

Krótkie komunikaty na temat działalności dzieł prowincji przedstawili ich dyrektorzy: ks. Maciej Kucharzyk MS – Referat Misji i Rekolekcji oraz MSSM w Dębowcu i SSD w Kobylance, ks. Karol Tomczak MS – Saletyńskie Duszpasterstwo Powołań oraz ks. Grzegorz Zembroń MS – Centrum Informacyjne Misjonarzy Saletynów.

Formacja Młodych Księży jest corocznym spotkaniem saletynów, najmłodszych pod względem lat kapłaństwa. Podczas zjazdu uczestnicy słuchają konferencji na tematy związane z posługą duszpasterską i życiem zakonnym. Formacja jest okazją do nieformalnych braterskich spotkań i wspólnego odpoczynku, a także planowania pracy duszpasterskiej w czasie wakacji.

(gz)

Za: www.saletyni.pl