Home WiadomościZ kraju „Zło dobrem zwyciężaj” – szczególny medal dla ojca Adama Żaka

„Zło dobrem zwyciężaj” – szczególny medal dla ojca Adama Żaka

Redakcja

Biskup polowy Józef Guzdek odznaczył medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki o. dr. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektora Centrum Ochrony Dziecka działającego przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Nadanie medalu odbyło się podczas odprawy szkoleniowej kapelanów Ordynariatu Polowego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych oraz Chemicznych we Wrocławiu. Medal pamiątkowy setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce odebrała dr Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta, wicedyrektor COD.

W czasie szkolenia o. dr Adam Żak, mówił o duszpasterskich aspektach związanych ochroną małoletnich w Kościele. Zwracał uwagę m. in. na konieczność towarzyszenia osobom skrzywdzonym, umiejętnego i empatycznego ich wysłuchania oraz delikatnego prowadzenia rozmów z pokrzywdzonymi, zachęcał też do zgłębienia złożoności problemu. Podkreślał, że ból i wstyd, z którym zmagają się pokrzywdzeni trwa nieraz kilkadziesiąt lat. – Zadaniem Kościoła jest leczyć rany, pokazując delikatność, dobre traktowanie, dyskrecję, dobre zrozumienie, bo celem nadrzędnym jest uleczenie i odnowienie naruszonego zaufania – powiedział. Jego zdaniem jednym z najważniejszych elementów uzdrowienia wewnętrznego pokrzywdzonych, jest utwierdzenie ich w przekonaniu, że nie są winni zaistniałej sytuacji. Dodał, że ważne jest też, aby osoba pokrzywdzona wyszła z kręgu stygmatyzacji i z ofiary zmieniła się w świadka uzdrowienia.

Dr Ewa Kusz mówiła o praktycznym podejściu do walki z problemem krzywdzenia osób małoletnich. Powiedziała, że kluczowa jest zmiana mentalności oraz przeszkoleni i wyczuleni na niepokojące sygnały ludzie, którzy potrafią w odpowiednim momencie zareagować. – Potrzebna jest otwartość nie tylko na wysłuchanie ofiar, ale również na rzetelne i ciągłe pogłębianie wiedzy na temat problemu pedofilii – podkreśliła. Dr Ewa Kusz wymieniła szereg konkretnych symptomów, które mogą wskazywać na potencjalnych sprawców nadużyć wobec dzieci. Zachęcała kapelanów, aby organizować przy parafiach zespoły kompetentnych i zaufanych ludzi, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych członków wspólnoty. Zwróciła też uwagę na potrzebę lepszej komunikacji na temat ochrony małoletnich i przedstawiła standardy ochrony dzieci i młodzieży.

Ks. dr Jan Dohnalik, delegat biskupa polowego ds. ochrony dzieci i młodzieży przedstawił obowiązujące procedury w celu zorganizowania bezpiecznych wyjazdów wakacyjnych oraz omówił dokument Zasady Postępowania Duchownych Ordynariatu Polowego Wobec Dzieci i Młodzieży, który pod koniec zeszłego roku został zatwierdzony przez biskupa polowego. Kapelani otrzymali wydrukowany tekst dokumentu, z którym wcześniej mogli zapoznać się drogą elektroniczną. W czasie odprawy duszpasterze wojskowi potwierdzą złożonym oświadczeniem nie tylko zapoznanie się z dokumentem, ale także zobowiązanie do jego przestrzegania.

Biskup Guzdek podziękował ks. Żakowi za przeprowadzenie szkolenia i podkreślił, że od początku jego posługi w Ordynariacie Polowym obowiązuje zasada „zero tolerancji” dla zachowań, które mogłyby skrzywdzić małoletnich. – Jesteśmy na pierwszej linii frontu walki ze złem. I te uwagi są niezwykle cennymi wskazówkami do tego, aby w sposób właściwy rozmawiać i pomagać ofiarom nadużyć – powiedział. Dodał, że w kwestii walki z pedofilią w Kościele potrzebna jest pokora, empatia oraz zrozumienie krzywdy jakiej doznały ofiary przestępstw seksualnych.

Biskup Guzdek powiedział, że medale dla o. Adama Żaka i Ewy Kusz są wyrazem szacunku i wdzięczności za bardzo dobrą współpracę między Ordynariatem Polowym a Centrum Ochrony Dziecka, w trosce o dobro dzieci i młodzieży oraz o uzdrowienie Kościoła.

Medal bł. ks. Jerzego Popiełuszki ustanowił biskup polowy Wojska Polskiego w 2011 r. Jest on przyznawany osobom, które na wzór bł. ks. Jerzego Popiełuszki służą prawdzie, miłości i przebaczeniu. «Hasło, uwiecznione na medalu: „Zło dobrem zwyciężaj”, ukazuje istotę przesłania księdza Jerzego, a zawarte w symbolu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, krzyż oraz wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej przedstawiają wartości, za które ks. Jerzy Popiełuszko oddał swoje życie» – napisał w dekrecie ustanawiającym odznaczenie bp Józef Guzdek.

kos/Wrocław

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda