Home WiadomościZ kraju Zmarł o. Marian Joeck SJ

Zmarł o. Marian Joeck SJ

Redakcja

Dnia 24 września 2014 r. zmarł w Gdańsku o. Marian Joeck, jezuita, były proboszcz w Bydgoszczy, rekolekcjonista, wieloletni promotor powołań do zakonu, kapelan szpitala w Essen oraz duszpasterz i ceniony spowiednik w Gdańsku Wrzeszczu.

Marian Joeck urodził się 9 kwietnia 1931 r. w Toruniu – Podgórze. Do zakonu zgłosił się po maturze i nowicjat rozpoczął 16 sierpnia 1951 r. w Kaliszu pod kierunkiem o. magistra Stefana Dzierżka. Pierwsze śluby złożył 17 sierpnia 1953 r. w Krakowie.

Filozofię studiował w Krakowie (1953-1956), a teologię w Warszawie (1956-1960). Dnia 29 czerwca 1959 r. otrzymał w Warszawie święcenia kapłańskie przez posługę bpa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej Jerzego Modzelewskiego. Zaraz po skończeniu studiów teologicznych w roku 1960/61 odbył III probację w Czechowicach-Dziedzicach.

Po probacji, w 1962 r. rozpoczął prace duszpasterską w parafii św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy, gdzie katechizował i opiekował się ministrantami. Następnie rozpoczął posługę jako misjonarz ludowy, prowadząc przez wiele lat rekolekcje i misje w parafiach. Mieszkał w tym czasie przez jeden rok w Poznaniu i potem w Warszawie na ul. Świętojańskiej, pomagając jednocześnie dyrektorowi misji.

W 1967 r. został mianowany superiorem i proboszczem w Bydgoszczy. Po pięciu latach został skierowany do Warszawy na ul. Świętojańską i jego głównym zadaniem była promocja powołań w Prowincji. To zadanie pełnił prawie przez 10 lat, organizując rekolekcje i skupienia dla kandydatów m.in. w Świętej Lipce, Warszawie i Kaliszu. Pomagał wtedy młodym dobrze rozeznać swoje życiowe powołanie, wielu z nich jest dzisiaj jezuitami, niektórzy księżmi diecezjalnymi albo realizują powołanie człowieka świeckiego.

W 1981 r. na prośbę jezuitów niemieckich udał się do Niemiec i w Essen pracował jako kapelan w szpitalu. Na początku sam miał pewne problemy ze zdrowiem, ale potem przez wiele lat z oddaniem posługiwał chorym i był cenionym przez nich kapelanem. Powrócił do Polski w r. 2004 i zamieszkał w naszej rezydencji w Gdańsku Wrzeszczu. Posługiwał tutaj w konfesjonale, szczególną troską otaczał chorych, odwiedzając ich w domach i pomagał w zwyczajnej pracy duszpasterskiej, służąc innym na chwałę Boga.

Na wiosnę 2014 r. powróciły problemy wynikające z choroby nowotworowej i z tego względu o. Marian został skierowany do kolegium w Gdyni. Zmarł w szpitalu w Gdańsku dnia 24 września 2014 r. Do końca swego życia, świadomy rozwijającej się szybko choroby, pozostał człowiekiem głęboko oddanym Bogu i Jego chwale. Odszedł do Pana w 84. roku życia, 64. powołania w Towarzystwie i 56. kapłaństwa.

Pogrzeb śp. o. Mariana Joecka odbędzie się w Gdańsku Wrzeszczu, we wtorek – 30 września.Msza św. pogrzebowa w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Mickiewicza o g. 12.00, a potem złożenie ciała Zmarłego w grobowcu Jezuitów na cmentarzu Gdańsk-Łostowice.

R.i.P./ RED.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda