Home WiadomościZ kraju Zmarła pierwsza przełożona Misjonarek Miłości w Polsce – kim była siostra Mala?

Zmarła pierwsza przełożona Misjonarek Miłości w Polsce – kim była siostra Mala?

Redakcja

Urodziła się 9.10.1948 roku w mieście Mangalore w stanie Karnataka w Indiach. Do Zgromadzenia Misjonarek Miłości wstąpiła w roku 1972. Pierwsze śluby złożyła w roku 1975 a śluby wieczyste w roku 1981.

Początkowo krótko pracowała w Rzymie skąd w roku 1981 wyjechała do Zagrzebia w Jugosławii, gdzie Matka Teresa na zaproszenie marszałka Tito założyła pierwszy dom Zgromadzenia w kraju komunistycznym. W 1982 została przeniesiona do Florencji, gdzie była przełożoną wspólnoty. W następnym roku, 8.11.1983 z trzema innymi siostrami Gabriel, Anet i Placydą zostały przez Matkę Teresę osadzone w Polsce. Siostra Mala była przełożoną tej wspólnoty przez 5 lat. W tym czasie organizowała znany ośrodek opieki dla bezdomnych przy ulicy Grochowskiej w Warszawie i dom wspólnoty (gdzie później mieścił się nowicjat Zgromadzenia) w Zaborowie pod Warszawą.

Ośrodek przy Grochowskiej dla bezdomnych Warszawiaków był przez lata bezpieczną przystanią. Praca sióstr dla wielu wspólnot i osób stała się wzorem i zachętą do zainteresowania się ludźmi nie dającymi sobie rady w życiu.

W 1988 po wielkim trzęsieniu ziemi w Armenii Matka Teresa została zaproszona przez prezydenta Gorbaczowa do Związku Radzieckiego. Siostra Mala przybyła z Matką do Moskwy 16.12. Do maja 1993 roku była przełożoną regionalną dwóch wspólnot Zgromadzenia, tej w Moskwie oraz drugiej w Erewaniu.

Po krótkim pobycie w Polsce przez rok pracowała w Bukareszcie a potem w Indiach. Następnie w Rzymie razem z grupą sióstr i księży przygotowywała dokumentację do beatyfikacji  i kanonizacji Matki Teresy.

Zmarła 31.05.2020 roku po długiej chorobie w Bombaju. Msza święta dziękczynna za dar jej życia zostanie odprawiona 22.06.2020 w katedrze warszawsko-praskiej o godzinie 18:00.

Za: www.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda