Home WiadomościZ kraju Znak Męczenników z Pariacoto w Lubiniu

Znak Męczenników z Pariacoto w Lubiniu

Redakcja

Msze Święte, katechezy w szkole podstawowej nr 1 w Lubiniu, konkurs plastyczny dla dzieci dotyczący Męczenników z Pariacoto,  dekanalne spotkanie katechetyczne, a wreszcie uroczyste przekazanie relikwii I stopnia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubiniu 9 maja podczas Mszy Świętej o godz. 19.00 – to wybrane wydarzenia z rekolekcji parafialnych, jakie od 6 do 10 maja 2022 r. prowadzili w lubińskiej parafii franciszkanie.

Parafia w Lubiniu obchodzi w tym roku  50-lecie istnienia,  a kościół istnieje już 600 lat. Z tej okazji, we współpracy z Biurem Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto oraz Duszpasterstwem młodzieży i powołań franciszek.pl, parafia przygotowała kilkudniowe rekolekcje, w czasie których ważnym punktem były spotkania z młody ludźmi zarówno w kościele, jak i w miejscu, gdzie spędzają wiele czasu, czyli w szkole. Katechezy  nawiązujące do życia św. Franciszka z Asyżu oraz postaci błogosławionych Męczenników z Pariacoto głosili franciszkanie: o. Arkadiusz Żelechowski, o. Piotr Kantorski i br. Jan Hruszowiec OFMConv. Niedzielne kazania głosił o. Dariusz Gaczyński, a materiały dotyczące męczenników, w tym obrazki z relikwiami II stopnia, można było otrzymać za pośrednictwem br. Jana Hruszowca OFMConv, Promotora Kultu Męczenników z Pariacoto.

Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Msza Święta z udziałem bpa Andrzeja Siemieniewskiego, ordynariusza legnickiego, jaka miała miejsce 9 maja 2022 r. o godz. 18.00 w kościele parafialnym. W trakcie Mszy na ręce proboszcza ks. Pawła Bujaka SDB franciszkanie przekazali relikwie I stopnia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, które już na stałe będą w parafii. Ks. Paweł na zakończenie uroczystości powiedział do wiernych licznie zgromadzonych w kościele: „Nie spodziewaliśmy się, że będziemy mieli błogosławionych u siebie. To zasługa siostry, która była katechizowana przez bł. Michała”. Proboszcz miał tu na myśli s. Longinę Majtkę FMA, która pracuje w parafii i niestrudzenie krzewi kult błogosławionych Męczenników z Pariacoto, w tym także bł. Michała Tomaszka, który przed wyjazdem na misje w Peru pracował w jej rodzinnej parafii. Siostra na co dzień katechizuje w szkole, prowadzi też scholę dziecięcą „Boże Owieczki”, która w trakcie Mszy śpiewała pieśni dotyczące Męczenników z Pariacoto. Zorganizowała też konkurs prac plastycznych dla dzieci, którego tematem było życie Męczenników z Pariacoto. Ks. Paweł Bujak SDB dodał też, nawiązując do hasła towarzyszącego męczennikom, że parafianie, tak jak błogosławieni, chcą być „mocnymi w wierze, płonąć miłością i stać się posłannikami pokoju. Tych darów nie można zmarnować”.

O znaku relikwii męczenników, ich uroczystym wprowadzeniu, świadectwie życia błogosławionych franciszkanów mówił na początku uroczystości bp Andrzej Siemieniewski: „Niezwykła chwila, niezwykła okazja naszej modlitwy. Przyświeca nam przecież 600 lat tej pięknej świątyni […]. Przyświeca nam także rocznica parafii i wreszcie – uroczyste wniesienie i nie mniej uroczysta instalacja relikwii dwóch braci św. Franciszka. Słowo „relikwia” po łacinie znaczy „to, co pozostało”, bo relikwie są znakiem pozostałym po nich, znakiem ich wiary, świadectwa miłości i nadziei, tego wszystkiego, co tworzy chrześcijańską wiarę. […] Męczennicy – pozostaje po nich świadectwo. Męczennicy – pozostaje po nich potężna pomoc dla ludu, dlatego tak sobie relikwie cenimy, dlatego tak uroczyście zostają wniesione i dlatego będą pomocą dla wszystkich, którzy tutaj, w tej parafii, w tej świątyni, będą szukać bliskości Zmartwychwstałego Chrystusa, będą oczekiwać na moc Ducha Świętego”.

Ostatni dzień rekolekcji prawie w całości należał do uczniów poszczególnych klas Szkoły Podstawowej nr 1, którzy uczestniczyli we Mszach Świętych w parafii zgodnie z podziałem na grupy wiekowe. To ważne, aby młodzi ludzie mieli możliwość uczestniczenia w sakramentach, aby mogli odkrywać, że wiara i modlitwa mają sens. Że w życiu człowieka niosą one dobro, radość i pokój. To odkrywanie jest możliwe jeśli – jak nauczał już  św. Paweł – znajdzie się ktoś, kto będzie tę wiarę głosił, dawał świadectwo własnego życia (por. Rz 10,14). Takim świadectwem wiary w lubińskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej były głoszone przez franciszkanów rekolekcje. Są nim także obecne już na stałe w parafii relikwie I stopnia pierwszych polskich misjonarzy męczenników: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubiniu jest pierwszą parafią salezjańską w Polsce, gdzie znajdują się relikwie I stopnia męczenników z Pariacoto.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tej uroczystości oraz obejrzenia galerii zdjęć na portalu gosc.pl.

LUBIN – Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej – rekolekcje i przekazanie relikwii męczenników z Pariacoto – 06-10.05.2022r. – Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odc. 90

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda