Znieważenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Z bólem serca informujemy, że dzisiaj, przed godziną 8.00, 58-letni mężczyzna próbował zniszczyć Cudowny Obraz Matki Bożej. Obraz miał zostać oblany czarną farbą. Jednak dzięki specjalnym zabezpieczeniom nie został nawet uszkodzony. Sprawcę ujęto i oddano w ręce Policji.

Ojcowie paulini, pielgrzymi i wierni, archidiecezji częstochowskiej podjęli modlitwę ekspiacyjną, o którą proszą wszystkich czcicieli Matki Bożej.

Oświadczenie przeora Jasnej Góry:

W dniu dzisiejszym tj. 9 grudnia br. miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Królowej Polski na Jasnej Górze poprzez oblanie go czarną substancją.

Obraz, dzięki specjalnemu zabezpieczeniu, nie został w żaden sposób uszkodzony.

Wraz z Biskupami częstochowskimi, Ojcowie i Bracia Paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy.

Kaplica Matki Bożej zostanie otwarta dla wiernych o godz. 11.45. Pierwszym nabożeństwem będą Suplikacje i modlitwy wynagradzające.

o. Roman Majewski OSPPE
Przeor Jasnej Góry


O godz. 11.45 Kaplica Matki Bożej została otwarta i udostępniona pielgrzymom. W tym momencie w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęło się nabożeństwo ekspiacyjne /przebłagalne/. Przewodniczył mu o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Obecny był o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Nabożeństwo rozpoczęło się od uroczystego odsłonięcia Cudownego Obrazu.

„Drodzy bracia i siostry, w dniu dzisiejszym, w porannych godzinach, mężczyzna wtargnął tu przed Cudowny Obraz, pragnąc zniszczyć go. Specjalne zabezpieczenie uniemożliwiło skuteczną akcję, Obraz został nietknięty, ale sam fakt bardzo bolesny dla nas wszystkich, paulinów, pielgrzymów, ludzi wierzących – mówił o. Sebastian Matecki – Dlatego po odsłonięciu odprawimy nabożeństwo przebłagalne za ten czyn, modlić się będziemy w modlitwie ekspiacyjnej, przepraszając Boga, przyzywając Niepokalanej Matki, naszej Pani Jasnogórskiej. Modlitwa ekspiacyjna będzie trwała przez cały dzień dzisiejszy, w szczególny sposób również będzie charakter ekspiacyjny miał Apel Jasnogórski”.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. ekspiacyjna pod przewodnictwem o. Józefa Płatka, paulina. Eucharystia była transmitowana przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra.

Modlitwa ekspiacyjna, czyli wynagradzająca za znieważenie jasnogórskiego Obrazu, trwa na Jasnej Górze przez cały dzień. Na zakończenie Mszy świętych śpiewany jest hymn błagalny „Święty Boże, Święty Mocny”. Charakter ekspiacyjny będzie miał także Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00.

*

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podinsp. Joanna Lazar, sprawca czynu został ujęty przez Straż Jasnogórską i przekazany w ręce Policji. Jest obecnie przesłuchiwany.

*

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski w rozmowie telefonicznej dla Radia „Jasna Góra” powiedział: „Drodzy bracia i siostry, myślę że wszystkich nas zmroziła rano wiadomość o tym, że próbowano zniszczyć Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. Cudowny Obraz Matki Bożej Królowej Polski – kult Polaków, symbol naszej wiary i naszej nadziei, symbol naszej tożsamości narodowej. Wiadomość ta nas zmroziła, wydała się wręcz nieprawdopodobną, wstrzymaliśmy oddech, zatrzymały się nasze serca, jednak dzięki Bogu obraz ocalał. Jednak dzięki Bogu nasi ojcowie, którym powierzono straż nad tą świętością, wypełnili swoje zadanie, aby Obraz strzec przed tymi, którzy nie wiedzą, co czynią. Zabezpieczenie Obrazu pozwoliło zabezpieczyć go tak skutecznie, że nie odniósł on żadnego szwanku podczas dzisiejszej, rannej próby zniszczenia Go. Cała Polska zapłakała, również w sposób fizyczny. Wielu ludzi zwróciło swoje serca przerażone ku Jasnej Górze. Dziękujemy za tę troskę naszego narodu o klasztor, o sanktuarium, o Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwy, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom za ich profesjonalną i szybką akcję spieszenia z pomocą, ochrony Jasnej Góry przed tymi, którzy jeszcze raz powtarzam nie wiedzą, co czynią. Wielu z nas atak na ten Obraz odczytuje jako atak na samą istotę polskości, na sam główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej, zniszczyć bowiem symbol, zniszczyć znak jedności, to znaczy zniszczyć również nadzieję, że przecież nic się nie da tak naprawdę w narodzie polskim zniszczyć, dopóki jest cześć i wiara, i należna miłość skierowana ku Matce Bożej. Jeśli ktoś myślał, że w ten sposób cokolwiek zniszczy w wierzących dzieciach tego narodu, niech wie, że te dzieci dziś połączą się o 21.00 w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego, aby powiedzieć jeszcze raz mocno i głośno: ‘Jestem, pamiętam, czuwam’. Mocno, z całym przekonaniem złączmy się w tej modlitwie. Ci, którzy mogą niech na 21.00 dziś przyjdą na Jasną Górę; ci, którzy nie mogą, niech połączą się w tej modlitwie przez TV Trwam, przez stacje radiowe, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, inne stacje radiowe. Wszyscy, którzy w tej godzinie mogą stanąć przed Obrazem Matki Bożej i powiedzieć Jej: ‘Jestem, pamiętam, czuwam’, niech to zrobią dziś z potrzeby serc i z potrzeby obrony tego, co święte i polskie w ojczyźnie naszej, w tym momencie o to gorąco proszę. Amen”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.