Kraków: „Zaufaj Bogu, bogatemu w miłosierdzie”

W niedzielę od północy tłumy wiernych gromadzą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przed cudownym wizerunkiem Chrystusa i przy grobie św. Faustyny.

Przed konfesjonałami ustawiają się długie kolejki. Uroczyste msze św. poprzedziło nocne czuwanie, które poprowadził ks. Stanisław Szczepaniec z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

W homilii o północy bp Damian Muskus apelował, aby modlitwy wiernych w Sanktuarium zaowocowały miłością do Boga i bliźniego.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przekonywał, że pokój, którego człowiek pragnie i poszukuje może być jego udziałem, jeśli tylko zerwie z grzechem i zanurzy się w Bożym miłosierdziu.

Mszy św. o godz. 10.00, transmitowanej przez TVP1, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przekonywał, że fundamentalną misją Kościoła jest misja jednania człowieka z Bogiem, człowiekiem i z własnym sumieniem. Zdaniem pasterza archidiecezji, ta misja w Polsce staje się dzisiaj szczególnym zadaniem jednania ludzi podzielonych z różnych powodów.

Na koniec kazania kard. S. Dziwisz przekazał całej ojczyźnie przesłanie z krakowskich Łagiewnik: „Przestań się lękać, Polsko. Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie”.

Modlitwom w Godzinie Miłosierdzia (od 15.00 do 16.00) przewodniczyć będzie kustosz Sanktuarium bp Jan Zając.

Ostatnia msza św. dzisiaj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostanie odprawiona o godz. 19.00 w kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – jedyna w tym dniu przy grobie św. Faustyny. Przewodniczyć jej będzie prowincjał jezuitów o. Wojciech Ziółek.

„Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież ogłosił to święto dla całego Kościoła” – przypomina rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

s. Elżbieta Siepak.

Więcej o Święcie Miłosierdzia w dziesięciominutowym wywiadzie z cyklu „Rozmowy o miłosierdziu”.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.