Home Wiadomości Kraków. Bakhita u franciszkanów

Kraków. Bakhita u franciszkanów

Redakcja

Kraków - bakhita u franciszkanówW dniach 4-5 września odbyło się u krakowskich franciszkanów spotkanie formacyjne Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnego Niewolnictwa. 

Niewolnictwo dzisiaj? Tak!!! Szacuje się, że współczesnych niewolników może być nawet 27 mln! Ten problem dotyczy także Polski i choć często niedostrzegany, istnieje w naszych środowiskach!

W dniach 4-5 września odbyło się u krakowskich franciszkanów spotkanie formacyjne Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnego Niewolnictwa działającej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Odpowiedzialnymi za organizację i przebieg spotkań warsztatowych była przewodnicząca sekcji Bakhita – s. Joanna Lipowska FMM wraz z s. Anną Bałchan SMI. Na zaproszenie odpowiedziało 49 osób z całej Polski, w tym 42 siostry zakonne z różnych Zgromadzeń, dziewica konsekrowana, zakonnik i  6 osób świeckich.

Zachętą i inspiracją działalności sieci Bakhita są słowa Papieża Franciszka: „W tym Roku Świętym – Roku Miłosierdzia, Kościół zostanie jeszcze bardziej wezwany do leczenia ran, do opatrywania ich oliwą pocieszenia, do przewiązywania miłosierdziem oraz do leczenia ich solidarnością i należną uwagą. Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha (…). Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc”.

Podczas szkolenia zostały pogłębione tematy związane z handlem ludźmi i przeciwdziałaniem temu procederowi. Wykłady i warsztaty prowadzone były przez s. Annę Bałchan SMI, dobrze obeznaną z zasadami i sposobami pomocy osobom pokrzywdzonym. Zajęcia pomogły zweryfikować postawy osób zaangażowanych w dzieła pomocowe, aby świadczona przez nich pomoc była odpowiednia do potrzeb i stanowiła właściwe wsparcie. Czas ten był jednocześnie formą dzielenia się wieloletnim doświadczeniem siostry prowadzącej szkolenie. W drugiej części spotkania s. Joanna FMM wraz Justyną i Pauliną z Przymierza Miłosierdzia przedstawiły propozycję Kampanii na rzecz Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypada na 18 października. Doświadczeniem krakowskiego Szpitala domowego i inicjatywy modlitw o czystość obyczajów miasta Krakowa podzieliła się także Elżbieta Dudek z franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego.

Cennym doświadczeniem spotkania było współdziałanie sióstr i braci, których łączy pasja służenia Chrystusowi w drugim człowieku, możliwość wymiany posiadanych doświadczeń. Nawiązane relacje między uczestnikami, wzajemne poznanie rodzi nadzieję na możliwość kontynuacji współpracy na rzecz przeciwdziałania handlowi ludźmi i pomocy ofiarom. Świadectwo  posługujących  osobom pokrzywdzonym inspirowało, budziło pragnienie zaangażowania się na miarę posiadanych możliwości. Spotkanie w Krakowie było czasem bardzo twórczym, za który dziękowano Bogu i tworzącym je osobom. Niech Pan sam prowadzi to dzieło i uzdalnia do dzieł miłości wobec powierzonych sieci Bakhita osobom.

Wszystkich zainteresowanych tymi tematami oraz gotowych na współpracę zapraszamy do Sieci BAKHITA, dołączcie do nas: [email protected]

s. Joanna Lipowska FMM

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda