Kraków: franciszkańskie Ave Maris Stella

Od 22 do 24 listopada u franciszkanów w Krakowie odbyły się III Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Ave Maris Stella”.

Ponad 90 osób z różnych stron Polski, kobiety i mężczyźni, młodzież i starsi, małżonkowie i bracia zakonni, przez trzy dni wspólnie śpiewali na chwałę Bogu. W tym zadaniu prowadziło ich trzech profesjonalistów: Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka i Urszula Rogala. Każdy z nich podkreśla, że największym zadaniem i darem animacji takich zajęć jest powstającą po tylu godzinach ciężkiej pracy radosna modlitwa całej grupy. – To niesamowite, że ludzie którzy są z różnych środowisk modlą się zawsze wtedy, kiedy stają razem w imię Boże – mówi nam Piotr Pałka.

W warsztatach uczestniczyła także grupa instrumentalistów. Prace całego zespołu można było usłyszeć już w sobotni wieczór, podczas przygotowanego przez nich nabożeństwa Akatystu ku czci Najświętszej Bogarodzicy. Zwieńczeniem całych warsztatów była niedzielna Eucharystia z udziałem wiernych w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, a po niej można było usłyszeć mini koncert.

Dlaczego przychodzi się na warsztaty muzyki liturgicznej? W całym kraju tego typu inicjatyw jest coraz więcej. Obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania tą tematyką. Jedni szukają modlitwy, inni ciekawi są ludzi i miejsca, jeszcze inni chcą poznać coś, czego na co dzień nie mogą dotknąć ani posmakować. Są tacy, którzy wierzą, że to czego nauczą się na warsztatach będzie im pomagać w prowadzeniu śpiewu liturgicznego w ich rodzinnych parafiach. – Dla mnie najważniejszym doświadczeniem jest to, że zwykłe warsztaty przeobraziły się tak naprawdę w przeżywanie spotkania z Bogiem – powiedział na koniec warsztatów o. Marcin Drąg, współorganizator przedsięwzięcia.

Na franciszkańskich warsztatach zjawili się nie tylko bracia z krakowskiego seminarium duchownego franciszkanów, ale także Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, franciszkanie z Panewnik i klerycy z sąsiedzkiego klasztoru dominikanów. – Kiedy mamy możliwość bycia razem, możemy siebie wzajemnie ubogacać i poznawać. To jest wystarczający powód by tu przyjść! – dzieli się z nami jeden z braci dominikanów.

Najbliższe warsztaty planowane są na wiosnę 2014 r. Tym razem głównym tematem będzie chorał gregoriański – śpiew własny Kościoła.

ed/red.

Za: www.franciszkanie.pl.