Home Wiadomości Kraków: Renowacja pomnika kard. Sapiehy

Kraków: Renowacja pomnika kard. Sapiehy

Redakcja

Stojąca na placu przed bazyliką świętego Franciszka z Asyżu rzeźba Augusta Zamojskiego „Sapieha” doczekała się renowacji.

Staraniem krakowskich Franciszkanów została przeprowadzona naprawa konstrukcyjna i renowacja granitowego cokołu wykonana przez p. Mariusza Sikorskiego z zespołem. Natomiast renowacji rzeźby podjął się artysta rzeźbiarz p. Michał Batkiewicz.

To ostatnie dzieło „Sapieha” czyli „Modlitwa w ciemną noc okupacji” jakie w swoim życiu wykonał August Zamojski w latach 1968-1969. Burzliwa historia znalezienia właściwego miejsca dla pomnika zakończyła się dopiero w roku 1976, w 25 rocznicę śmierci księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy. Pomnik został ustawiony przed bazyliką Franciszkanów i stoi tam po dzień dzisiejszy.

August Zamojski (1893-1970) pochodził z rodu Zamojskich. Był przedstawicielem realizmu, mieszkającym w różnych częściach świata, jednak większą część życia w Paryżu. Współpracował z najwybitniejszymi twórcami swej epoki.

jms

Za: www.zakonfranciszkanow.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda