Home Wiadomości Kraków: Rozpoczęły się Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Kraków: Rozpoczęły się Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Redakcja

www.liturgia.dominikanie.plPonad 300 osób przyjechało do krakowskiego Klasztoru oo. Dominikanów, aby wziąć udział w tygodniowych Warsztatach Muzyki Niezwykłej. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, która organizuje wydarzenie już po raz trzeci, przewidziała jak zwykle wiele śpiewu i modlitwy, ale także bogaty program kulturalny.

Na co dzień cichy, XIII-wieczny klasztor, będący domem ponad stu zakonników, tradycyjnie już w sierpniu rozbrzmiewa mieszanką utworów, ćwiczonych przez różne grupy. Zaraz po wejściu do zabytkowych krużganków można usłyszeć jednocześnie – choć z różnych stron – chorał gregoriański, śpiew w różnych głosach, wskazówki na temat prowadzenia scholi oraz odtwarzane utwory Adele czy Skyfall, wykorzystywane przy zajęciach rytmicznych.

– Bardzo się cieszymy z tak ochoczej odpowiedzi na nasze zaproszenie – mówi Łukasz Serwiński z fundacji. – W tym roku formularz zgłoszeniowy przesłało 330 osób, czyli znacznie więcej niż rok temu. Przyjechali do nas pasjonaci śpiewu liturgicznego z całej Polski: od Szczecina po Przemyśl. Mamy też wielu uczestników z Małopolski oraz kilka osób z Białorusi, Litwy i Słowacji – dodaje.

– Szczególnie zadowoleni jesteśmy w tym roku z programu wieczornych wydarzeń religijnych i kulturalnych – zaznacza o. Tomasz Grabowski OP, prezes fundacji i pomysłodawca inicjatywy. – W piątek wybieramy się do Kościoła Mariackiego, gdzie Akatystem do Bogarodzicy razem z Marcinem Abijskim i Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis rozpoczniemy świętowanie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sobotę odwiedzimy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, gdzie wysłuchamy koncertu organowego Henryka Krawczyka, a niedzielę weźmiemy udział w tradycyjnym, gregoriańskim matutinum ku czci św. Jacka, którego grób znajduje się w naszym kościele. W poniedziałek wysłuchamy koncertu zespołu Avviacord, a we wtorek – improwizacji chorałowych Katarzyny Stroińskiej-Sierant i Jana Adamczewskiego. W środę odbędzie się czuwanie modlitewne, a w czwartek uroczysta Msza w Sanktuarium św. Jana Pawła II – wyjaśnia o. Tomasz.

– Warsztaty Muzyki Niezwykłej to tak naprawdę także rekolekcje – zaznaczył o. Grabowski w kazaniu podczas Mszy w pierwszym dniu. Dlatego uczestnicy warsztatów codziennie biorą udział w dwóch blokach zajęć – rano w podziale na sekcje, a po południu wspólnych. Oprócz tego wspólnie celebrują Mszę św. i modlitwę poranną oraz wieczorną.

Wstęp na wieczorne wydarzenia jest wolny (w miarę wolnych miejsc), a szczegółowy program można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Za: www.liturgia.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda