Home Wiadomości Kraków: rusza jezuicki festiwal filmowy na ŚDM

Kraków: rusza jezuicki festiwal filmowy na ŚDM

Redakcja

(fot. shutterstock.com)Jezuici zaprezentują wybrane filmy krótkometrażowe z całego świata podczas festiwalu filmowego Inigo. Filmy będą emitowane wieczorami na krakowskim Małym Rynku.

„Po raz kolejny skoncentrowaliśmy się głównie na młodych filmowcach, którzy dotykają problemu duchowości. Chcemy wyróżnić te filmy, które opowiadają o duchowych pragnieniach i doświadczeniach młodych ludzi, ukazują obecność Boga bądź Jego brak  we współczesnym zsekularyzowanym świecie; filmy, które podkreślają bliźniacze wymiary wiary i sprawiedliwości. Z ponad 1200 przesłanych filmów wybraliśmy 17 wyjątkowych, które razem tworza tematykę 'Miasto Boga'. Wyświetlimy je na Małym Rynku – w sercu Krakowa.”

Filmy są bardzo zróżnicowane tematycznie: od ekscytujących, zmuszających do myślenia, a nawet wytrącających z równowagi do spokojnych i zabawnych. Wprowadzą was one w wielokolorowe, różnorodne i inspirujące tematy poruszane przez młodych filmowców z całego świata.

Obejrzyj trailer:

Chen, sparaliżowany młody człowiek, który pokonuje swoją niepełnoprawność i odosobnienie poprzez muzykę. 70-letni Djado Ivan żyjący w bliskim kontakcie z naturą w małym bułgarskim miasteczku. Lub Anna opiekująca się swoją umierającą mamą. Nawet widowisko 3D gdzie jałowy obraz nabiera życia. I wiele innych wspaniałych historii.

29. Lipca 2016 podczas ceremonii wręczenia nagród jury ogłosi zwycięzców. Pierwsza nagroda to 2.500 euro, druga 1.500 a trzecia 1.000. Będą też trzy dodatkowe nagrody: Fidela Goetza dla Debiutujących Filmowców I po raz drugi już “Nagroda za humor i duchowość”, jak również “Nagroda Publiczności”.

Jezuici organizują Festiwal Filmowy Inigo aby zachęcić młodych filmowców poruszających tematykę duchowości i wiary na swój własny sposób oraz tych, którzy ukazują kulturową i społeczną różnorodność obecności Boga w świecie. „Szukanie i znajdowanie Boga we wszystkim również dotyczy kina”.

Jak powiedział Jan Paweł II: „Kino cieszy się bogactwem języków, różnorodnością stylów i form narracji, które są naprawdę wspaniałe. Dlatego też oferuje nieporównywalną skarbnicę środków do zaprezentowania różnych płaszczyzn w których człowiek odnajduje samego siebie”.

Do zobaczenia na Małym Rynku w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie festiwalu na Facebooku.

o. Chris Wolf SJ / Sebastian Parczewski SJ

Więcej (Program): www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda