Home Wiadomości Sercanie: Spotkanie przełożonych w „Domus Mater” w Krakowie

Sercanie: Spotkanie przełożonych w „Domus Mater” w Krakowie

Redakcja

19 listopada, w Domus Mater w Krakowie Płaszowie spotkali się na swym dorocznym zjeździe przełożeni wszystkich placówek sercanów w kraju. Byli też z Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

Poznawali różne mechanizmy rządzące uzależnieniami, sposoby radzenia sobie z emocjami i metody ochrony przed współuzależnieniem we wspólnocie. Wysłuchali komunikatów ekonoma i prowincjała.

Było to pierwsze tego typu spotkanie w oddanym po kapitalnym remoncie w styczniu tego roku Domus Mater. W części formacyjnej przełożeni wysłuchali trzech konferencji o. Adriana Lorysia OFM, psychologa i terapeuty, który podkreślił, iż takie spotkania należą również do formacji ludzkiej i mają pomóc przełożonym nie tylko w ich posłudze, lecz także im samym.

W swym wystąpieniach o. Loryś mówił o mechanizmach kierujących chorobą uzależnień i narzędziach skutecznej terapii. Podkreślił, że różne uzależnienia, w tym od alkoholu, dotykają nie tylko murarza, profesora czy lekarza, lecz także duchownych. Wskazał na przyczyny i środki pomocowe w przypadku uzależnienia i istotną rolę grupy wsparcia.

– Jesteście typową grupą wsparcia, jako przełożeni. Bez takiej grupy, trudno sobie wyobrazić, że ktoś wyjdzie na prostą – zauważył. Zdaniem o. Adriana, niezwykle ważną rzeczą w każdej wspólnocie jest umiejętność wyrażania emocji, dzielenia się swymi pragnieniami. – To także przełożony musi pytać siebie: jak przeżywam uczucia, jaki jestem i czym przyozdobiona jest świątynia mego ducha? – mówił podczas Mszy św. w kaplicy domowej.

– Jako przełożeni mamy wspólne problemy w swoich wspólnotach, dlatego dzielimy się swoimi doświadczeniami, by potem konkretnie komuś pomóc. Trzeba też wiedzieć, gdzie sięgać po wsparcie, do kogo się zwrócić, stąd obecność na naszym spotkaniu o. Adriana, który wiele lat zajmuje się tą tematyką – powiedział prowincjał sercanów ks. Artur Sanecki SCJ. Zwrócił też uwagę, iż przełożony jest we wspólnocie sługą jedności i ma być ponad podziałami. Powinien również troszczyć się o właściwy styl życia, ducha modlitwy oraz wzrostu w wierze i świętości każdego. W dalszej części prowincjał wspomniał o zakończonym w Rzymie zjeździe wyższych przełożonych zgromadzenia, o Kapitule Prowincjalnej w listopadzie 2014 r. oraz Kapitule Generalnej zapowiedzianej na 2015 r.

Z przełożonymi spotkał się także po raz pierwszy nowy ekonom prowincjalny ks. Marek Romańczyk SCJ, który omówił bieżące sprawy ekonomiczne. Uczestnicy zjazdu mieli też okazję zapoznania się z najnowszymi propozycjami Wydawnictwa „Dehon”, przygotowanymi przez dyrektora, ks. Krzysztofa Zimończyka SCJ.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda