Home Wiadomości Ks. Bronisław Markiewicz patronem rodzinnego Pruchnika

Ks. Bronisław Markiewicz patronem rodzinnego Pruchnika

Redakcja

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz. Wyszedł z ludu i “wszedł między lud”. Wskazywał na krzyż, a lud ogłosił go swoim Patronem w Święto Podwyższenia Krzyża – 14 września 2014 r. Stało się to w Pruchniku, w świątyni, gdzie  był ochrzczony i gdzie sprawował pierwszą Eucharystię.

Lud szuka dobrych pasterzy, szuka przewodników na zakrętach dziejowych, aby nie wypaść z torów, bo współczesny świat pędzi przed siebie z ogromną szybkością. Rodacy – Pruchnicznie i Gmina, rozpoznali w swoim Ziomku “Gwiazdę Przewodnią”, dlatego od 2011 r. czynili starania, aby nie tylko Rada Miasta potwierdziła taki Patronat, ale także Stolica Apostolska. Historia zapisała już w Księgach dla potomnych, jako związanych z tym wydarzeniem: Akcję Katolicką, Urząd Miasta z burmistrzem Wacławem Szkołą, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej z jej prezesem Aleksandrą Wdowik, Zgromadzenia św. Michała Archanioła, z ich wyższymi przełożonymi, ks. proboszcza Kazimierza Trelkę i przede wszystkim ks. aba Józefa Michalika, który przeprowadził procedurę kościelną. Przekazanie aktu nadania patronatu odbyło się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Tuż po Ewangelii został uroczyście odczytany akt  wystosowany przez Kongregację ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów,  najpierw po łacinie a potem po polsku. Uczynili to: ks. proboszcz Trelka i ks. Kazimierz Radzik – przełożony generalny michalitów. W homilii ks. Biskup ukazał drogę powściągliwości i pracy, którą kierował się w życiu bł. Bronisław, jako wyzwanie i zobowiązanie, wynikające z takiego patronatu dla Miasta Pruchnika i Gminy.

Eucharystię sprawowało wielu kapłanów, wśród nich michalici z Ojcem Generałem i Zarządem Zgromadzenia. Modliły się także siostry michalitki, z m. Natanaelą Bednarczyk – przełożoną generalną i swoim Zarządem. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści. Piękno liturgii tworzyli wierni, którzy czynnie zaangażowali się w jej sprawowanie. Orkiestra dęta niosła dźwięki pieśni przed tron Pana, a poczty sztandarowe, Honorowa Straż Bożego Grobu i Ochotnicza Straż Pożarna obwieszczali wagę tego wydarzenia. Na zakończenie uroczystości ks. Biskup  poświęcił duży obraz bł. Bronisława, który znajdzie swoje miejsce w Urzędzie Miasta.

Nasze Zgromadzenia okazały swoją wdzięczność dla Pruchnika za miłość do naszego Założyciela i za szerzenie jego kultu przez odznaczenie medalem Benemerenti Rady Miejskiej na ręce burmistrza Wacława Szkoły oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej na ręce prezes Aleksandry Wdowik. Wręczenia medali dokonali przełożeni generalni: ks. Kazimierz Radzik i m. Natanaela Bednarczyk, a laudacje odczytali: radca generalny ks. Leszek Przybylski oraz radna i ekonomka generalna s. Łucja Ożóg.

Po Eucharystii w uroczystym przemarszu, z kwiatami w rękach, udano się na ulicę Cichą, aby na miejscu rodzinnego domu, przed pomnikiem Patrona, złożyć hołd i pomodlić się o jego kanonizację. Druga część uroczystości o charakterze radosnego świętowania miała miejsce na pruchnickim rynku. Tam orkiestra, dzieci i młodzież oraz zespół “Twoje Niebo”, przez muzykę, recytacje, śpiew i taniec, oddawali z radością chwałę Bogu za Wielkiego Rodaka – Gwiazdę Przewodnią, która od dziś jeszcze jaśniej zaświeciła na pruchnickim niebie.

s. Leonia Przybyło CSSMA

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda