Legnica. „Urodzili się z matek, które były niezwykłymi kobietami”

www.franciszkanie.plW niedzielę 8 listopada w Legnicy zakończyła się nowenna-miesięcy przed beatyfikacją misjonarzy-męczenników z Peru. Obydwaj związani byli z tym miastem. W latach 70. o. Michał Tomaszek uczył się tam w Niższym Seminarium Duchownym, a w latach 80. o. Zbigniew Strzałkowski był wicerektorem, wychowawcą i katechetą tej szkoły.

Na uroczystości przyjechała siostra o. Michała – Maria Kozieł i dzieci Urszuli – drugiej siostry Sługi Bożego (Maria, Jacek i Szymon).

Prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz, który przewodniczył Eucharystii, homilię oparł o czytaną w tym dniu Ewangelię o ubogiej wdowie, porównując do niej matki ojców Zbigniewa i Michała – wdowę Franciszkę Strzałkowską i śp. Barbarę Tomaszek, która była już wdową przed śmiercią swojego syna.

„Dwa ostatnie grosze, które wrzuciła wdowa w jerozolimskiej świątyni – cały majątek i bogactwo, to symbol daru i ofiary, jaką złożyły matki naszych męczenników. Bogu oddały wszystko i bezgranicznie (tzn. poza granice śmierci) Mu zaufały” – mówił przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów.

„Nasi współbracia misjonarze wyrastają z konkretnych rodzin. Urodzili się z matek, które okazały się niezwykłymi kobietami. Twardo stąpali po ziemi i tego nauczyli się od swoich mam. Być może, że życie, nie szczędząc im doświadczeń już w dzieciństwie, nauczyło ich ziemskiego realizmu, ale też i zaufania do Boga i miłości do Niego” – dodał prowincjał.

O. Zachariasz przekonywał, że o. Zbigniew i o. Michał kochali życie, że wiedzieli doskonale, iż nie można swojego życia stracić, rozmienić na drobne, ale że to życie można komuś ofiarować.

Ordynariusz krakowskich franciszkanów zwrócił uwagę, że choć nowenna się kończy, a do beatyfikacji został niespełna miesiąc czasu, to jednak 5 grudnia nic się nie kończy.

„Prawdziwy finał będzie miał miejsce wtedy, kiedy my, czerpiąc przykład z tych wspaniałych ludzi, sami staniemy obok nich w niebie” – dowodził.

Na zakończenie nowenny-miesięcy o. Jarosław Zachariasz podziękował rodzinom, za dziewięć miesięcy wspólnego pielgrzymowania po klasztorach i parafiach krakowskiej prowincji oraz towarzyszenia franciszkanom we wspólnej modlitwie i refleksji, przygotowującej wiernych do godnego przeżycia beatyfikacji.

Tego dnia na pozostałych mszach świętych w Legnicy okolicznościowe kazania głosił Dyrektor Sekretariatu Misyjnego Franciszkanów o. Zbigniew Świerczek, zaś br. Jan Hruszowiec wyświetlał etiudę filmową o męczennikach z Peru.

Dzień wcześniej gwardian i proboszcz o. Jan Janus ze swoją wspólnotą zorganizowali jednodniowe sympozjum zatytułowane „W hołdzie męczennikom”.

O. Zbigniew Świerczek z Krakowa opowiedział o aktualnych misjach franciszkańskich na świecie; o. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv, prof. UPJPII wygłosił referat o początkach i rozwoju misji franciszkańskiej w Peru; o. prof. dr hab. Wiesław Bar OFMConv z KUL-u mówił o procesie beatyfikacyjnym Sług Bożych Zbigniewa i Michała; a ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło z UKSW poruszył wybrane aspekty dotyczące współczesnych prześladowań chrześcijan.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.