Home Wiadomości Licheń: Kapituła Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów

Licheń: Kapituła Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów

Redakcja

W piątek, 22 listopada, zakończyła się kapituła Polskiej Prowincji pw. Opatrzności. Kilkudniowe obrady rozpoczęły się od sesji sprawozdawczej.

Ojcowie kapitulni zapoznali się ze sprawozdaniami przełożonego prowincji nt. stanu personalnego, życia zakonnego i wspólnotowego, apostolatu i formacji oraz struktury i zarządu.

Stan personalny, z uwzględnieniem statystyk, omówił także sekretarz prowincji, a ekonom prowincjalny przedstawił sprawozdanie z zarządzania dobrami materialnymi. Członkowie kapituły mogli się również zapoznać z pisemnymi sprawozdaniami z parafii, dzieł apostolskich oraz różnych oficjów prowincji.

Następnie członkowie kapituły w ramach kilku komisji (Charyzmatu i Życia Zakonnego, Formacji, Apostolatu, Ekonomicznej, Zarządzania i Komisji Rewizyjnej) podjęli pracę nad wnioskami nadesłanymi na kapitułę oraz zajęli się analizą Statutów prowincjalnych, tak by ewentualne zmiany poszczególnych zapisów prawnych czyniły zadość zarówno mariańskiemu sposobowi życia w Kościele, jak i odpowiadały bieżącym wyzwaniom w sferze prowadzonego apostolatu. Wnioski dotyczące zmiany Statutów zajęły kolejne etapy sesji plenarnej.

W kapitule udział wzięło 65 współbraci. Część z nich uczestniczyła w obradach z urzędu, a 34 współbraci zostało wyłonionych jako delegaci w drodze powszechnego głosowania.

Obrady kapituły poprzedził dzień skupienia poprowadzony przez przełożonego generalnego o. Andrzeja Pakułę MIC. Ojciec generał – w kontekście obchodzonego w Zgromadzeniu Księży Marianów Roku Wspólnoty – zwrócił szczególną uwagę na wartość życia wspólnotowego, stawiając przy tym pewne diagnozy oparte na własnej obserwacji. W trakcie dnia skupienia ojcowie kapitulni przeżyli także nabożeństwo pokutne oraz oddali się indywidualnej skrutacji Słowa Bożego, po której nastąpiło wspólne dzielenie się owocami tej lektury.

Prowincja Polska pw. Opatrzności Bożej liczy niespełna 250 księży i braci, którzy pracują w 21 domach zakonnych i rezydencjach w Polsce, 2 placówkach w Anglii, 5 placówkach na Białorusi, 1 domu zakonnym w Niemczech i 2 placówkach misyjnych w Kazachstanie. W skład Prowincji wchodzi także Wikariat Czesko-Słowacki pw. św.św. Cyryla i Metodego, do którego należą 3 domy zakonne w Republice Czeskiej i 1 rezydencja na Słowacji.

Członkowie Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oddają się głównie duszpasterstwu parafialnemu. Posługują także w kilku sanktuariach, z których najbardziej znane jest sanktuarium NMP Licheńskiej. W prowincji prowadzone są dwa hospicja dla osób chorych terminalnie (domowe i stacjonarne), kilka ośrodków rekolekcyjnych, Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”. Świeckich współpracowników marianów skupiają Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich w Polsce oraz Apostolat Miłosierdzia Bożego w Wielkiej Brytanii. Z ważniejszych dzieł apostolskich prowincji należy także wymienić Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC, ze znanymi periodykami – „Słowo wśród nas” i „Oremus”. Jeden z członków prowincji – archimandryta Sergiusz Gajek MIC – pełni posługę wizytatora apostolskiego dla katolików rytu bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi.

xkt

Za: Marianie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda