Home Wiadomości Ludzie: gratulacje „Pax et Bonum et Musica”

Ludzie: gratulacje „Pax et Bonum et Musica”

Redakcja

Franciszkanie projektu „Pax et Bonum et Musica” gratulują Dominikowi Wani zdobycia statuetek Fryderyka 2014 w dwóch kategoriach sekcji muzyki jazzowej.

Jako współorganizatorzy projektu „Pax et Bonum et Musica” – Franciszkanie z Akademią Muzyczną w Krakowie – z wielką radością pragniemy poinformować o zdobyciu przez Dominika Wanię dwóch statuetek Fryderyka 2014 w sekcji muzyki jazzowej w dwóch kategoriach.

Za najlepszy album roku uznano płytę „Ravel” Dominika Wani oraz za najlepszy debiut w muzyce jazzowej.

Jury podkreśliło otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

Nasza radość i gratulacje są tym gorętsze, iż właśnie w okresie Wielkiego Postu tego roku w ramach wspomnianego projektu Franciszkanów w Krakowie i Akademii Muzycznej, Dominik Wania w raz ze swoją małżonką Agatą – śpiew i o. Jackiem Wojtowiczem OFMConv – śpiew, przedstawili wspólny projekt łącząc tradycję Kościoła i muzykę jazzową, wykonując III część Gorzkich Żali w aranżacji jazzowej wzbogaconej klimatem impresji tegoż gatunku.

Kim jest Dominik Wania?

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur.

Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elem. jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA.

Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

W czerwcu 2013 r. nakładem wydawnictwa ForTuneŸ, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio „RAVEL”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.

jw

foto: Stanisław Jaromi

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda