Home Wiadomości Magis Central Europe 2017: młodzi z całego świata w Polsce

Magis Central Europe 2017: młodzi z całego świata w Polsce

Redakcja

Magis Central Europe 2017 – to kolejna edycja międzynarodowego spotkania młodych, organizowanego przez jezuitów z inspiracji ŚDM w Paryżu.

W zakończonej właśnie rejestracji, chęć udziału zgłosiło ponad 200 osób z całego świata.

Zanim spotkają się wspólnie w Pradze, gdzie odbędzie się kulminacyjna część zjazdu, wezmą udział w 17 tzw. „eksperymentach”, charakterystycznych dla jezuickiej formacji. Część z nich odbędzie się w Polsce.

Organizowane przez jezuitów Magis Central Europe 2017, to spotkanie dedykowane młodzieży w wieku 18-35 lat, które w dn. 20-23 lipca odbędzie się w Pradze. Jego tematem będą słowa św. Ignacego „Być kontemplatywnym w działaniu”, będące kontynuacją tematu ubiegłorocznego spotkania, które odbywało się w Polsce i poprzedziło Wydarzenia Centralne ŚDM w Krakowie.

– Ma on na celu pokazanie młodym ludziom, że należy być równocześnie kontemplatywnym i aktywnym, że być magis, to być kontempl/aktywnym – piszą na swojej stronie organizatorzy.

Kulminacyjnym punktem spotkania młodzieży w wieku 18-35 lat, będzie spotkanie, które odbędzie się w Pradze w dn. 20-23 lipca. Jego tematem będą słowa św. Ignacego „Być kontemplatywnym w działaniu”, będące kontynuacją tematu ubiegłorocznego spotkania, które odbywało się w Polsce i poprzedziło Wydarzenia Centralne ŚDM w Krakowie.

Zjazd młodych w stolicy Czech poprzedzi 17 tzw. „eksperymentów”, w których uczestnicy będą brali udział na terenie siedmiu krajów: Czech, Austrii, Węgier, Kosowa, Polski, Słowacji i Słowenii. Kilkudniowe eksperymenty, charakterystyczne dla formacji jezuickiej, będą się odbywały od 14 do 20 lipca i podzielone są na cztery kategorie: pielgrzymowanie i duchowość, społeczeństwo i kultura, służba oraz sztuka. Trzy spośród nich odbędą się w Polsce. Będą to:

  • wędrówka w Kotlinie Kłodzkiej, połączona z poznawaniem życia św. Ignacego Loyoli,
  • „Żywe kamienie” – eksperyment zorganizowany w Toruniu i nawiązujący do działalności wspólnoty o tej samej nazwie, zajmującej się ewangelizacją poprzez sztukę i oprowadzanie po kościołach,
  • posługa w Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym „Sosnowa Aleja” w Wardzynie.

Historia międzynarodowych spotkań młodzieżowych „Magis” sięga 1997 r. i przygotowań do ŚDM w Paryżu. Wówczas młodzież jezuicka z całego świata po raz pierwszy wzięła udział we wspólnej pielgrzymce, poprzedzającej udział w głównych uroczystościach spotkania młodych. Odtąd „Magis” poprzedzają także kolejne edycje ŚDM: w Kolonii (2005 r.), w Sydney (2008 r.), w Madrycie (2011 r.), w Rio de Janeiro (2013 r.) i w Krakowie (2016 r.)

Ideą spotkań jest poznawania i praktykowanie duchowości jezuickiej, a także służba innym i poznawanie poszczególnych rejonów świata, w których spotykają się młodzi uczestnicy kolejnych edycji „Magis”.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda