Home Wiadomości Międzyrzecz: 1010 lat temu narodzili się dla nieba, a od 14 lat wznawiamy kult

Międzyrzecz: 1010 lat temu narodzili się dla nieba, a od 14 lat wznawiamy kult

Redakcja

Zgodnie z tradycją, pielęgnowaną od początku przybycia Pallotynów na te ziemie piastowskie, przesiąknięte krwią męczenników, również w tym roku odbyły się uroczystości ku czci Pierwszych Męczenników Polski – Benedykta, Jana, Mateusza, Izaak i Krystyna.

Ponieważ w tym roku przypada 1010 rocznica męczeńskiej śmierci oraz X Uroczystości Milenijnych, dlatego postanowiliśmy rozbudować nasze dziękczynienie Bogu, za tych, którzy dali piękne świadectwo wiary.

W dniu 8 listopada, w Muzeum w Międzyrzeczu, odbyła się sesja naukowa poświęcona męczennikom. Biskup Paweł Socha w swoim wykładzie przybliżył pochodzenie pięciu braci oraz historię relikwii i kultu. Natomiast ks. Grzegorz Cyran ukazał monastyczne idee i doświadczenia Braci Międzyrzeckich. Wiele emocji wywołał wykład Dyrektora Muzeum Andrzeja Kirmiela, który – można powiedzieć – „włożył kij w mrowisko”, poprzez wykład „Gdzie mógł się znajdować klasztor Pierwszych Męczenników Polski?” Według Jego wnikliwych dociekań mógł się znajdować bardzo blisko zamku, a więc kwestionował dotychczasową teorię miejsca męczeństwa – wioska Święty Wojciech. Jednak jak sam powiedział, potwierdzeniem tego może być „łopata archeologa”.

Drugi dzień był historyczny, ponieważ prawdopodobnie po kilku wiekach była sparowana Eucharystia na dziedzińcu zamku w Międzyrzeczu. Głównym Celebransem był nasz ks. prowincjał Adrian Galbas SAC, który wygłosił jak zwykle przepiękne, głębokie Słowo Boże, nawiązując do tego historycznego, a przede wszystkim w kontekście zbawczym wydarzenia męczeńskiej śmierci Benedykta, Mateusz, Jana, Izaaka i Krystyna.

W noc męczeństwa, czyli z 10 na 11 listopada, tradycyjnie zgromadziliśmy się w wiosce Święty Wojciech, aby odnowić Przyrzeczenia Chrzcielne, a następnie w procesji z Relikwiarzem przybyć do Sanktuarium. O północy tradycyjna pasterka zgromadziła wielu czcicieli naszych patronów. Po drogach wiary w tym roku poprowadził nas ks. Robert Patro – duszpasterz młodzieży, naszej diecezji.

Poniedziałek 11 listopada to Dzień Niepodległości naszej Ojczyzny. Wielu wiernych Międzyrzecza uczestniczyło w modlitwie za Ojczyznę w kościele św. Jana Chrzciciela, a następnie przy pomniku tysiąclecia. Nie przeszkodziło to, aby po południu przybyć do Sanktuarium, gdzie młodzież naszego Gimnazjum w programie słowno – muzyczny przybliżyła początki naszej Ojczyzny. Następnie w Eucharystii modliliśmy się za Ojczyznę, oraz naszego Solenizanta ks. Marcina Kunata SAC. W homilii kaznodzieja nawiązał do troski o rodzinę.

Wtorek 12 listopada to ponowne zwrócenie się ku naszym Patronom, poprzez program słowno – muzyczny, który przygotowały dzieci kl. III z naszej Szkoły Podstawowej. Eucharystii wieczornej przewodniczył ks. Robert Patro.

Dzień Odpustu zgromadził wielu Czcicieli Pierwszych Męczenników Polski. Na tę Eucharystie przybył Biskup Paweł Socha, ks. prowincjał Adrian Galbas SAC oraz współbracia ze wspólnoty poznańskiej. W tym roku, z racji kolejnej rocznicy, na Eucharystię zostali zaproszeni przełożeni i przełożone wspólnot zakonnych, posługujących na terenie naszej diecezji, a jest ich sześćdziesiąt. Biskup Paweł w homilii na nowo przypomniał postać każdego z męczenników – akcentując, że trzeba ich wspominać i przypominać, bo są to wielcy święci, którzy pozostawili trwały ślad na tej ziemi. Tradycyjnie w tej uroczystości wzięła udział cała wspólnota seminarium w Paradyżu, pod czujnym okiem nowego Rektora ks. dr Pawła Łobaczewskiego, oraz moderatorów i profesorów. Jak każdego roku byli obecni wierni przez wszystkie te dni, jak również parafianie pamiętali o upieczeniu smacznego ciasta dla gości, a w szczególności dla kleryków.

Cytując myśl z tygodnika Niedziela, można powiedzieć, że odwaga, odpowiedzialność, wierność Bogu i sumienna praca patronów diecezji, mogą stanowić wzór dla dzisiejszego chrześcijanina.

ks. Marek Rogeński SAC, kustosz sanktuarium

Za: www.sac.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda