Home Wiadomości Mjanma – Pojednanie i miłosierdzie dla całego narodu birmańskiego

Mjanma – Pojednanie i miłosierdzie dla całego narodu birmańskiego

Redakcja

kardynał Charles Maung Bo, salezjanin“Mjanma znajduje się na scenie świata z wielkimi marzeniami. Są obszary, na których te marzenia czekają wciąż na realizację. Odnoszę się tu do wojny, która niszczy tereny Kaczin.

Ponad 150 tysięcy osób koczuje w obozach dla uchodźców, stając się przesiedleńcami i oczekując na pomoc międzynardową. Ta nieustanna wojna ma tylko przegranych” – stwierdził kardynał Charles Maung Bo, salezjanin, arcybiskup Rangun,w Mjanmie, nawiązując do konfliktu, w którym uczestniczy birmańskie wojsko i mniejszościowa grupa etniczna Kaczin, zamieszkująca północne tereny kraju.

W komunikacie, który skierował w imieniu całego Kościoła Mjanmy, kardynał ubolewa nad “niewinnymi, opuszczonymi osobami przebywającymi w obozach”, “ziemi naszpikowanej minami”, “handlem ludźmi”, “narkomanią”, która się panoszy, oraz przywłaszczaniu zasobów naturalnych, jak to ma miejsce w przypadku kopalni nefrytu. “To jest główna przyczyna konfliktu”.

Salezjański kardynał przeżył wśród ludności Kaczin 22 lata i wspomina, że “poznał ich bóle i łzy”. Łzy, które zaczęły na nowo płynąć z jeszcze większą mocą od roku 2011, kiedy to wojsko birmańskie położyło kres “zawieszeniu broni”, które trwało przez 17 lat, i rozpętało szeroką ofensywę wojskową wymierzoną przeciwko ludowi Kaczin, przyczyniając się do powstania wielkiej fali uchodźców i wywołując stan wielkiego humanitarnego kryzysu.

Stąd też pojawia się żądanie “podjęcia szczerych wysiłków w celu zaprowadzenia pokoju i sprawiedliwości” i budowania “kraju z odpowiednim systemem federalnym”. Kardynał apeluje także do różnych instytucji “o doprowadzenie wszystkich stron konfliktu do stołu negocjacji” i domaga się od zbrojnych grup Kaczin “szukania nowych dróg pokoju i uczestnictwa w konferencji pokojowej”, ponieważ “wojna zawsze jest niesprawiedliwa”.

Apel o pojednanie, który skierował kardynał Bo, jest w gruncie rzeczy przywołaniem słów homilii, którą ten wygłosił ostatniej niedzieli, 12 czerwca, w Rangun, w czasie Eucharystii, którą odprawił z okazji Dnia Komunikacji Społecznej, w której stwierdził: “Musimy się wsłuchać w głębokie przyczyny tych konfliktów, budować mosty między kulturami, nieść miłosierdzie (…), wysłuchać ofiar, a także tych, którzy dopuścili się zbrodni przeciwko ludzkości, przekazując przesłanie nadziei”.

Żródło: Fides

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda