Modlitwa w obronie życia także na Jasnej Górze

Nowenna w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych trwa na Jasnej Górze w dniach 18-26 stycznia. Ta 9-dniowa modlitwa jest odpowiedzią sanktuarium jasnogórskiego na apel biskupów amerykańskich o „Dziewięć Dni dla Życia”.

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski zaapelował, by „wszyscy bez wyjątku stanęli murem za życiem”.

Akcja modlitewna zorganizowana została w intencji obrony życia amerykańskich nienarodzonych dzieci, i przypada w okolicach rocznicy daty, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zalegalizowano zabijanie dzieci do dziewiątego miesiąca ich życia w łonie matki (ustawa z dnia 22 stycznia 1973 r.). Szacuje się, że w tym kraju od tej decyzji zginęło ponad 55 milionów dziecięcych istnień. W związku z kolejną rocznicą tragicznego wydarzenia, jakim była legalizacja w Stanach Zjednoczonych procederu zabijania dzieci nienarodzonych, amerykańscy biskupi ogłosili nowennę „Dziewięć Dni dla Życia”.

Modlitwa poprzedza doroczny Marsz dla Życia, który w najbliższą środę, 22 stycznia 2014 r., w 41. rocznicę legalizacji aborcji w USA, przejdzie ulicami Waszyngtonu. To największy na świecie marsz, który ma na celu zwrócenie uwagi świata na zabijanie nienarodzonych dzieci. W tym roku w Marszu dla Życia w Waszyngtonie będzie także niesiona kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej „Od Oceanu do Oceanu”, która peregrynuje po Stanach Zjednoczonych w intencji Obrony Życia.

Akcję modlitewną amerykańskich biskupów poparły polskie organizacje: Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Human Life International – Polska.

Na Jasnej Górze, w bazylice, codziennie od soboty 18 stycznia, do czwartku, 26 stycznia, jest odprawiana Msza św. o godz. 14.00, a po niej także Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec. Codziennie odprawiony będzie także specjalny Apel Jasnogórski w duchowej łączności z Kościołem amerykańskim.

„Tą Mszą św. rozpoczynamy 9-dniową modlitwę o obronę życia na całym świecie, w Ojczyźnie naszej, i w Stanach Zjednoczonych – powiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, rozpoczynając pierwszą Eucharystię 18 stycznia – Stamtąd bowiem przyszła prośba również do naszego sanktuarium, abyśmy włączyli się wraz z pielgrzymami i wiernymi do wielkiej modlitwy w obronie życia z racji kolejnej rocznicy, bolesnej, która wprowadziła najbardziej liberalne prawo, jeśli chodzi o możliwość dokonywania aborcji w Stanach Zjednoczonych 22 stycznia 1973 r. Tę prośbę przyjmujemy i włączamy się wraz z innymi w modlitwę o to, aby każde życie ludzkie było szanowane od jego poczęcia”.

„Na prośbę biskupów Stanów Zjednoczonych, na prośbę wielu ruchów za życiem, podejmujemy tę modlitwę. Owoce tej modlitwy pozostawiamy dobremu Bogu – mówił w homilii o. przeor Roman Majewski – My tę modlitwę chcemy zanieść z autentyczną wiarą, tyle możemy zrobić dla tych dzieci, które giną każdego dnia, bo takie jest prawo, które pozwala je zabijać. My chcemy pomóc tym dzieciom naszą modlitwą, solidarną z wszystkimi, którzy taką samą modlitwę jak my, teraz zanoszą w różnych miejscach na całej ziemi”.

W czasie jasnogórskiej nowenny prezentowana jest także działalność Centralnego Ośrodka Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, który ma swoją siedzibę na Jasnej Górze. Barbara Szyc, jedna z pań działających w Ośrodku, zachęca również do codziennej modlitwy – Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Każdy, kto nie może przybyć na Jasną Górę w tych dniach, może włączyć się w modlitwę poprzez transmisje Radia „Jasna Góra”.

W modlitwę włączyły się już m.in. Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i par. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Jak piszą polscy obrońcy życia, każdy wierny może na różny sposób włączyć się w 9-dniową modlitwę. „Nie ma szczegółowych reguł jej prowadzenia. Każdy sam indywidualnie może podjąć dowolną modlitwę, ewentualnie odpowiedni post czy uczynki miłosierdzia” – czytamy w apelu, podpisanym przez dra inż. Antoniego Ziębę, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

„Niech włączenie się w nowennę w intencji obrony życia na USA będzie naszą odpowiedzią na wezwanie błogosławionego Jana Pawła II zapisane w encyklice ‘Evangelium vitae’: ‘Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat’” – przypomina dr Antoni Zięba.

Polscy obrońcy życia w odpowiedzi na apel amerykańskich biskupów uruchomili specjalną stronę internetową, gdzie każdy chętny może zgłaszać swój udział w modlitwie. „Zapewniamy, że listę osób, które podjęły modlitwę i zgłosiły się do nas przekażemy po jej zakończeniu zarówno Ojcu Świętemu Franciszkowi jak i Episkopatowi Stanów Zjednoczonych – mówią i dodają: – Niech Polska, Ojczyzna Jana Pawła II, pokaże, że potrafi modlić się, jednocześnie wspierając amerykańskich obrońców życia”. Każdy, kto chce włączyć się w modlitwę może zgłosić swój udział wypełniając formularz na stronie internetowej www.krucjata.org.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.