Home Wiadomości Na Jasnej Górze zainaugurowano obchody Roku Rodziny Amoris Laetita w Polsce

Na Jasnej Górze zainaugurowano obchody Roku Rodziny Amoris Laetita w Polsce

Redakcja

Na Jasnej Górze odprawiono Mszę św. inaugurującą w Polsce ogłoszony przez Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia. Już wczoraj podczas Apelu zawierzono małżeństwa i rodziny Matce Bożej i św. Józefowi. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcił do modlitwy o to, by polskie rodziny przeżywały swoje powołanie w atmosferze czułości na wzór ojcowskiego serca św. Józefa, w radosnej miłości i z równoczesną świadomością, jak doniosła i niezbywalna jest odpowiedzialność każdego małżeństwa za życie i rozwój całej rodziny ludzkiej.

Ks. dr Przemysław Drąg podkreślał w homilii, że Maryja i Józef byli ludźmi zawierzenia, zaufali Bożej Opatrzności, mieli wiarę i odwagę, przekonanie, że wszystko co dzieje się w ich życiu nie jest pustym przypadkiem. “Bóg chce mnie prowadzić do tego, bym wzrastał w świętości, abym w swoim życiu prawdziwie odkrywał radość” – mówił sekretarz Rady KEP ds. Rodziny.

Podkreślał, że „Józef i Maryja uczą nas też codziennej zwykłej zapobiegliwości”: „nie wystarczy tylko modlić się i mówić że jakoś to będzie, ale modląc się do Chrystusa, odkrywając Jego obecność w naszym życiu, w każdym małżeństwie sakramentalnym, w każdej rodzinie czynić wokół siebie dobro, być zapobiegliwym, być człowiekiem uczciwym”.

Krajowy duszpasterz rodzin zauważył, że Józef i Maryja są dla nas też wzorem miłości, która pomaga nam wzrastać we wzajemnym zrozumieniu, komunikowaniu się ze sobą, i która pomaga nam odkrywać, że Bóg jest miłością.

– Chcemy wracać do tego, co Chrystus nam obiecał, a On obiecał w sakramencie małżeństwa, że będzie nas prowadził, że będzie każdego dnia na drogach trudnych i smutnych, ale i radości, wzajemnego przebaczenia i miłości – mówił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Ks. Drąg przypomniał papieskie słowa: “poznajcie radość miłości” i dodał: „tę radość odkrywa się wtedy, gdy dzień po dniu jesteśmy wierni swoim obowiązkom małżeńskim i rodzinnym, gdy zdobywamy się na dar przebaczenia, gdy stajemy się dla drugiego człowieka bezinteresownym darem”.

– Potrzebujemy odkryć radość miłości, aby podzielić się nią z innymi a ta radość rodzi się kiedy się modlimy, kiedy ze sobą rozmawiamy, spędzamy czas – mówił kaznodzieja.

Podczas Mszy św. Maryi i św. Józefowi zawierzone zostały wszystkie polskie małżeństwa i rodziny.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się dziś, 19 marca, w uroczystość św. Józefa.. W tym dniu przedstawiciele Rady Episkopatu ds. Rodziny wraz z reprezentantami rodzin zawierzą polskie rodziny Matce Bożej na Jasnej Górze. Inauguracja Roku Rodziny nastąpi także w poszczególnych diecezjach i parafiach.

Jak zapowiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel, z uwagi na pandemię Rok nie będzie obfitował w liczne wydarzenia o charakterze publicznym.

Głównym elementem obchodów Roku Rodziny w Polsce będzie ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę planowana na 26 września. Dzień wcześniej odbędzie się spotkanie Rady ds. Rodziny z rodzinami i przedstawicielami duszpasterstwa rodzin.

Rozpoczynający się 19 marca Rok Rodziny, potrwa do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Na to wydarzenie udadzą się także przedstawiciele rodzin z naszego kraju oraz duszpasterze.

it, tk / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda