Home Wiadomości Nagroda “Reina Sofia” dla Konfederacji Ośrodków Młodzieżowych Księdza Bosko

Nagroda “Reina Sofia” dla Konfederacji Ośrodków Młodzieżowych Księdza Bosko

Redakcja

W dniu 27 listopada 2013 r., Konfederacja Ośrodków Młodzieżowych Księdza Bosko otrzymała z rąk królowej Zofii nagrodę za działania na rzecz zapobiegania narkomanii na polu wychowawczym i wspólnotowym, co realizuje w ramach projektu “Identyfikacja i ukazanie dobrych praktyk zapobiegania narkomanii ze strony stowarzyszeń młodzieżowych”.

Tą nagrodą, przyznaną przez Fundację “Uwaga na Narkomanię” Czerwonego Krzyża z Hiszpanii (CREFAT), jury chciało wyrazić swoje uznanie dla wysokiego poziomu projektu realizowanego przez salezjańskie ośrodki młodzieżowe salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki, wdrażanego na obszarach wysokiego zagrożenia i wśród nieletnich potrzebujących, w którym wolontariat stanowi fundamentalny filar, a którego celem jest ochrona młodzieży już od najmłodszych lat.

W ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w Salonie Magnolii Palacio de la Zarzuela, królowej Zofii towarzyszył delegat rządowy ds. programu narodowego zapobiegania narkomanii, Francisco de Asís Babin, który, odnosząc się do Konfederacji Księdza Bosko, wskazał ją jako przykład solidarności i zaangażowania na rzecz walki z narkomanią”. I dodał również: “Dzisiaj, jak nigdy przedtem, w sytuacji obecnego kryzysu, musimy wyrazić uznanie dla tych instytutów za ich zaangażowanie na rzecz prewencji”.

Nagrodę otrzymali: Santiago Dominguez (koordynator krajowy salezjańskich ośrodków młodzieżowych), Ángel Gudiña (były prezes), María José Raso i Lorena Hernando (przedstawicielki zarządu) oraz Mario Jorda (szef Konfederacji).

Na koniec ceremonii odpowiedzialni za Konfederację Księdza Bosko zadedykowali tę nagrodę “tysiącom wolontariuszy, którzy przez wiele lat pracowali na rzecz zapobiegania narkomanii, pozostając wierni stylowi wychowawczemu naszego założyciela, Księdza Bosko, i jego pedagogii, która odnosi sukcesy, ponieważ stawia na młodzież”.

Konfederacja Ośrodków Młodzieżowych Księdza Bosko zrzesza 9 federacji regionalnych z 127 salezjańskimi ośrodkami młodzieżowymi salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki, obejmujących około 66 000 ludzi młodych i przeszło 3500 wolontariuszy.

Nagroda “Reina Sofia” przeciwko narkomanii została ustanowiona w 1989 r. i opiewa na sumę 24 000 euro. Jest przyznawana w ramach dwóch edycji: krajowej i latynoamerykańskiej w różnych kategoriach: praca społeczna, media, prewencja na polu wychowawczym i wspólnotowym oraz badania i analilza.

W edycji 2013, oprócz Konfederacji Księdza Bosko, lauretami zostali: “Caritas” diecezji Bilbao, program telewizji hiszpańskiej Informe Semana oraz Oddział Prewencji Narodowej Policji Kolumbii.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda