Home Wiadomości Niepokalanów: czekając na Wniebowzięcie

Niepokalanów: czekając na Wniebowzięcie

Redakcja

Odpust w Niepokalanowie, obchodzony 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przyciąga rokrocznie tysiące pielgrzymów.

Pątnicy przybywają do Bazyliki NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask z okolicznych parafii, z Warszawy, z odległych miejscowości Polski, a także z zagranicy, aby w tym dniu modlić się za przyczyną Maryi Niepokalanej i jej rycerza św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Uroczystą sumę odpustową tego dnia koncelebruje wielu zaproszonych kapłanów zakonnych i diecezjalnych, a przewodniczy jej zazwyczaj zaproszony biskup.

Po mszy świętej zgodnie z tradycją następuje błogosławieństwo ziół i kwiatów, które wierni przynoszą do świątyni w dniu, zwanym tradycyjnie świętem „Matki Boskiej Zielnej”.

Po południu, o godz. 15.00, wokół bazyliki mają miejsce „Dróżki Maryjne” – nabożeństwo procesyjne z rozważaniem siedmiu radości NMP.

Odpust w niepokalanowskiej bazylice trwa 2 dni, bowiem 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci o. Kolbego odbywają się tutaj uroczystości odpustowe ku czci św. Maksymiliana. Na tę okazję przybywają licznie pielgrzymi zrzeszeni w Rycerstwie Niepokalanej, stowarzyszeniu założonym przez o. Kolbe.

O Rycerstwie Niepokalanej powiedział 15. 10. 1977 w Rzymie ówczesny kard. Karol Wojtyła, obecnie bł. papież Jan Paweł II: „O. Kolbe odkrył tajemnicę Niepokalanej, a odkrył ją nie tylko jako największe piękno wszechświata stworzonego, ale nade wszystko jako siłę, potężną energię, którą chciał przekazać też innym. I w tym właśnie celu założył stowarzyszenie, dając mu nazwę: Rycerstwo Niepokalanej”.

14 sierpnia po południu jest odprawiane w Niepokalanowie nabożeństwo Transitus. Rozpoczyna się ono w celi zakonnej św. Maksymiliana, następnie zakonnicy wraz z pielgrzymami przechodzą procesyjne do bazyliki, by zakończyć je modlitwą przy ołtarzu św. Maksymiliana.

W tym roku przypada 72. rocznica śmierci św. Maksymiliana, który dobrowolnie zgłosił się na śmierć w bunkrze głodowym w zastępstwie Franciszka Gajowniczka, współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Rokrocznie w rocznicę heroicznej śmierci swego współbrata franciszkanie udają się do Oświęcimia, gdzie w miejscu śmierci o. Kolbego oddają hołd świętemu męczennikowi.

O. Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. jako wyznawca przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. jako męczennik.

Anna Dziemska

Fot. Anna Dziemska (2012 – Niepokalanów, 2011 – Oświęcim)

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda