Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Nocne czuwanie braci i ojców Paulinów

Nocne czuwanie braci i ojców Paulinów

Redakcja

NOCNE CZUWANIE BRACI I OJCÓW PAULINÓWCzuwanie Paulinów odbyło się w nocy z środy na czwartek, z 14 na 15 października na Jasnej Górze. Modlitwa wpisała się w trwający Rok Życia Konsekrowanego.

Na nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej przybyli ojcowie i bracia z Polski i zagranicy, m.in. z: Ukrainy, Słowacji, ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Węgier i Chorwacji.

Mottem modlitwy były słowa: „Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką, historię! Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znów dokonać z wami wielkich dzieł” (JP II, Vita consecrata : n. 110, List papieża Franciszka na RŻK).

„Gromadzimy się tutaj, żeby razem się modlić, odpowiadając na ten czas łaski, jakim jest Rok Życia Konsekrowanego – wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów – W tym roku przynagleni łaską Bożą, chcemy się modlić w małej pielgrzymce przybywając z różnych miejsc do Matki naszej Królowej, Matki naszego Zakonu, Matki naszego powołania i chcemy Ją prosić nie tylko, żeby wytrwać w powołaniu, ale też żeby przepraszać, i żeby prosić”.

„Gromadzimy się tutaj, żeby dziękować za naszą chwalebną przeszłość, za naszych ojców i braci paulinów, począwszy od bł. Euzebiusza, którzy poszli w duchu św. Pawła ‘Solus cum Deo solo’ przez wieki, już ponad 700 lat – opowiada definitor generalny Zakonu – Pomodlić się też za naszych świętej pamięci ojców i braci, których znaliśmy, których świętość życia pociągnęła wielu z nas ku tej drodze, (…) i jednocześnie potem otwierać się na przyszłość, tak jak Ojciec Święty Franciszek mówi, na przyszłość, do której wiedzie nas Duch Święty. Są z nami bracia nowicjusze, kandydaci, są też bracia klerycy. Chcemy prosić Ducha Świętego, żeby nie tylko oni mogli wytrwać, ale żeby każdy z nas mógł wytrwać do końca, o to modlimy się na każdej Mszy św., żeby nas nic nie odłączyło od miłości Chrystusa. Ale też chcemy uświadamiać sobie, że ten czas, w którym jesteśmy, jest trudny, bo jest to czas próby w Kościele, w świecie, czas, w którym mamy, jak Ojciec Święty podpowiada, żyć z pasją, tzn. rezygnuję z własnych pasji życiowych, by odkrywać pasję życia z Jezusem i wypełniać z pasją nasze powołanie. Oczywiście, kiedy myślimy o pasji, myślimy o krzyżu Jezusa i to jest też jakiś głęboki sens naszego życia i powołania”.

Punktem centralnym czuwania była uroczysta Msza św. odprawiona o północy pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego. Homilię wygłosił o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Owocne, czyli spełnione powołanie, wzrasta w nieustannym dialogu z Bogiem, czyli na modlitwie – podkreślił w homilii o. Michał Lukoszek – To zły znak, jeżeli zakonnik przestaje się modlić, a jeszcze gorszy, gdy wspólnota nie znajduje czasu na modlitwę, lub zbyt łatwo się od niej dyspensuje. Przykro to powiedzieć, ale to prosta droga do tego, by klasztor stał się jedynie budynkiem mieszkalnym, wspólnota przybrała postać grupy żyjących swoim życiem i obok siebie kawalerów, a duszpasterstwo – może pracą najemników związanych kontraktem z pracodawcom. Przywołajmy raz jeszcze słowa papieża Franciszka: pierwszą sprawą dla ucznia jest bycie z Mistrzem, słuchanie Go, uczenie się od Niego. I to jest ważne zawsze, to droga, która trwa przez całe życie. Jeśli w naszym sercu nie ma Bożego ciepła, Jego miłości, Jego czułości, w jaki sposób możemy my, biedni grzesznicy, rozgrzewać serca innych?”

O. Lukoszek w swoich rozważaniach przytoczył również słowa z listu Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego: „Kiedy brak spojrzenia wiary, życie stopniowo traci sens, oblicze braci staje się bez wyrazu i nie możliwe staje się w nich oblicze Chrystusa. Wydarzenia historii pozostają dwuznaczne, jeśli nie pozbawione zupełnie nadziei”.

Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, podczas którego rozważania poprowadził o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Dziękujemy za wiarę naszych współbraci w trudnych czasach tureckiej nawałnicy, potopu szwedzkiego, zaboru i kasat, tragedii wojen i zniewolenia komunistycznego, bez ich nierzadko heroicznej wiary, wiary w zwycięstwo krzyża, tak głęboko wpisanego w naszą duchowość, bez ufnego zawierzenia Tobie Maryjo, nie byłoby nas dzisiaj tutaj” – mówił o. Arnold Chrapkowski.

„Pragniemy pamiętać nieustannie o pierwszej miłości, którą Bóg, dawca powołania, rozpalił w naszych sercach – kontynuował generał Zakonu – Wychodząc na nowo od tego spotkania miłości, którego każdy z nas doświadczył, pragniemy porzucić wszystko, aby być z Nim i tak jak On oddać się na służbę Bogu i bliźnim. Ten ogień miłości i gorliwości chcemy, jak bł. Euzebiusz, podtrzymywać i łączyć w jedno w wytrwałej modlitwie, we wspólnotowym życiu i ofiarnym posługiwaniu”.

Obrady prowincjałów i ojców Zakonu Paulinów trwają w dniach 15-16 października na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się w Sali Konferencyjnej w Domu Pielgrzyma.

„Spotykamy się co jakiś czas na Jasnej Górze po to, by podkreślić jedność całego Zakonu, żeby podzielić się tymi problemami, sprawami, którymi żyją dane prowincje, jednocześnie też, żeby dbać o jedność ducha paulińskiego, żeby to, co jest istotne w paulińskim charyzmacie, kontemplacja, modlitwa i dzielenie się spotkaniem z Bogiem, czy prowadzenie do Boga ludzi, zaaplikować do konkretnych realiów i warunków tych, w których żyją i pracują ojcowie paulini” – wyjaśnia o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Cieszymy się tym, że pauliński zakon rozwija się i odradza, i widzimy też w tym działanie opatrzności Bożej, że Pan Bóg posyła nas w różne miejsca, nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie i widzimy znak Bożego błogosławieństwa, że z tych prowincji, tak bardzo odległych, mamy też powołania, które są nadzieją na dalszy rozwój Zakonu w tych miejscach – podkreślił o. Lukoszek – Cieszymy się, że to ziarno ducha paulińskiego, które zostało zasiane, powoli wzrasta i mamy nadzieję, że Pan Bóg będzie ten wzrost dawał”.

W ramach dwudniowego spotkania ojcowie paulini wysłuchają szeregu wykładów, a także odbędą pielgrzymkę do Leśniowa.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es


PROGRAM CZUWANIA PAULINÓW NA JASNEJ GÓRZE
W ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEGO
14-15 Października 2015r.

„Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką, historię! Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znów dokonać z wami wielkich dzieł”
(JP II, Vita consecrata : n. 110, List papieża Franciszka na RŻK).

21.00 – Apel Jasnogórski – N.O. A. Chrapkowski, Generał Zakonu
21.30 – Wprowadzenie
21.45 – Spójrzmy z wdzięcznością przeszłość naszego Zakonu…
– nabożeństwo ku czci św. Pawła z odnowieniem ślubów zakonnych
– modlitwa za zmarłych Ojców i Braci paulinów
22. 30 – Wezwani, by przeżywać teraźniejszość z pasją!
– świadectwa Ojców „życia z pasją” w powołaniu paulińskim
– przesłanie św. Jana Pawła II i kard. St. Wyszyńskiego do Paulinów
24.00 – wspólnotowa Msza św.
– przewodniczy N.O. Generał A. Chrapkowski
– Słowo Boże – o. Michał Lukoszek, Wikariusz generalny
– przerwa
1.30 – Przyjąć przyszłość z nadzieją!
– adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec
– modlitwa o Ducha św. dla „życia z nadzieją..”
– modlitwa o powołania do paulińskiego zakonu
– zawierzenie NMP Królowej Pustelników
3.00 – Zakończenie

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda