Home Wiadomości Nowosybirsk. VII Ogólnorosyjskie Spotkanie Młodzieży

Nowosybirsk. VII Ogólnorosyjskie Spotkanie Młodzieży

Redakcja

Nowosybirsk. VII Ogólnorosyjskie Spotkanie Młodzieży„Błogosławieni czystego serca” pod takim tytułem w dniach od 6 do 9 sierpnia 2015 r. w Nowosybirksu miało miejsce VII Ogólnorosyjskie Spotkanie Młodzieży. Uczestniczyło w nim 260 osób ze wszystkich 4 diecezji Rosji.

W ramach spotkania młodzież codziennie uczestniczyła w Eucharystii, konferencjach oraz spotkaniach w grupach. Było wszystko zarówno dla ciała jak i dla ducha. Liturgia pokutna przygotowała młodych do spowiedzi, praca i spotkania w grupach były momentem dzielenia się i rozmawiania o wierze – zarówno o radościach jak i trudnościach, zaś zajęcia sportowe były czasem odkrywania wspólnoty w sportowych zmaganiach.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy biskupi z czterech diecezji Rosji: Abp Paolo Pezzi – archidiecezja moskiewska; bp Clemens Pickel – diecezja saratowska, bp Joseph Wert – diecezja nowosybirska oraz bp Kiril Klimowicz – diecezja irkucka. W spotkaniu uczestniczył również bp Tadeusz Peta z Kazachstanu wraz z młodzieżą, oraz parunastu osobowa grupa młodzieży z Niemiec – dlatego można powiedzieć, że spotkanie miało również charakter międzynarodowy.

Młodzież była zakwaterowana w ośrodku wypoczynkowym „Neptun” znajdującym się nad Zalewem Obskim. Komary dawały się wszystkim we znaki, nie udało im się jednak wyssać radości, którą miała w sobie młodzież. W czasie spotkania nie zabrakło momentów wspólnych zabaw, spotkań i nawiązywania nowych znajomości. Niektórzy uczestnicy, aby przybyć na spotkanie pokonywali do 5 tysięcy kilometrów drogi, co zajmowało im do czterech dni drogi w jedną stronę.

Spotkanie rozpoczęło się w dniu Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia – uroczystą Eucharystią w Katedrze w Nowosybirsku, która to diecezja jest pod wezwaniem właśnie Przemienienia Pańskiego. Eucharystia kończąca spotkanie miała również miejsce w katedrze i w jej trakcie jeden z seminarzystów – Anton – otrzymał z rąk biskupa strój duchowny – sutannę, rozpoczynając tym samym kolejny etap formacji przygotowawczej do przyjęcia święceń kapłańskich.

W spotkaniu uczestniczyli również bracia kapucyni z woroneskiej wspólnoty – Wiktor Deszuk i Paweł Teperski oraz aspirant życia kapucyńskiego – Anar Chudujew.

„Byłem wdzięczny Bogu za to spotkanie – mówi brat Paweł, kapucyn – w Rosji jesteśmy rozproszeni na całym obszarze kraju, dzielą nas tysiące kilometrów, a takie spotkanie, to możliwość spotkania młodzieży z różnych krańców kraju, spotkania również różnych kultur. Dla nas duchowieństwa, to też szansa wymiany doświadczeń, spotkania z siostrami zakonnymi. Byłem poruszony postawą biskupów. Wszyscy oni uczestniczyli w całości spotkania, siedzieli wspólnie z młodzieżą na konferencjach, spożywaliśmy wszyscy razem posiłki. Młodzież miała wspaniałą możliwość, by podchodzić, rozmawiać z biskupami. Powiedziałbym że, episkopat Rosji cechuje swego rodzaju bezpośredniość i prostota w kontaktach z ludźmi. Można naprawdę doświadczyć, że Kościół to nie hierarchia, a wspólnota wierzących, gdzie wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami.”

W ramach spotkania praktykowali uczestnicy kursu video-reporterów, młodych, którzy szkolili swe umiejętności w filmowaniu oraz przygotowywaniu materiału video. Kurs prowadził br. Paweł Teperski OFMCap wraz z Katolickim Studio Kana.

Młodzież rozstawała się mając nadzieję na kolejne wspólne spotkanie w Krakowie w 2016 roku w ramach Ogólnoświatowego Dnia Młodzieży.

Bracia Mniejsi Kapucyni z Woroneża

Zobacz więcej (galeria): franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda