Home Wiadomości Nowy koordynator fraterni kapłańskich

Nowy koordynator fraterni kapłańskich

Redakcja

Filipiński dominikanin ojciec Florentino Bolo został międzynarodowym koordynatorem dominikańskich fraterni kapłańskich. Należą do nich duchowni diecezjalni, którzy żyją duchowością dominikańską.

Ojca Florentino Bolo mianował na ten urząd generał Zakonu Kaznodziejskiego, o. Bruno Cadoré. Nieprzypadkowo nowy koordynator pochodzi z Filipin. To właśnie tam fraternie kapłańskie przeżywają rozkwit – liczą obecnie ok. 200 członków. Są wśród nich biskupi, kapłani i seminarzyści.

Florentino Bolo wstąpił do Zakonu w 1998 roku. Siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. Do tej pory pracował w rodzimej prowincji – był submagistrem nowicjatu, wicerektorem i ojcem duchownym na Uniwersytecie Świętego Tomasza w Manili i prowincjalnym promotorem fraterni kapłańskich na Filipinach. Obecnie, ze względu na studia doktoranckie z prawa kanonicznego na Angelicum, mieszka w Rzymie.

Jak zauważa o. Bolo, dwie ostatnie kapituły generalne Zakonu, które odbyły się w Rzymie i w Trogirze, zwróciły uwagę na istnienie fraterni kapłańskich w niektórych prowincjach i powstawanie ich w kolejnych. Uznano, że mają one ważne miejsce w Rodzinie Dominikańskiej.

Dominikańskie fraternie kapłańskie to stowarzyszenia kapłanów diecezjalnych, którzy składają profesję zgodnie z Regułą takich fraterni. Kapłani ci nie włączają się w Zakon Kaznodziejski w taki sam sposób, jak bracia dominikanie. Fraternie kapłańskie respektują bowiem władzę miejscowego ordynariusza nad kapłanami, podczas gdy bracia podlegają bezpośrednio przełożonym zakonnym.

Jak mówi Reguła, kapłani włączający się do fraterni „razem ze szczególną łaską sakramentu kapłaństwa, która dopomaga im do godnego sprawowania aktów świętego posługiwania, otrzymują nowe moce duchowe na mocy profesji, która czyni z nich członków Rodziny Dominikańskiej i daje udział w łasce i misji Zakonu, ku pożytkowi Kościoła miejscowego i powszechnego”.

„Zakon udziela im duchowych pomocy i kieruje ku właściwej im świętości, pozostawia im jednak zupełną wolność w całkowitym oddaniu się posłudze Kościołowi miejscowemu pod jurysdykcją własnego Biskupa” – głosi reguła fraterni.

Oprócz Filipin, fraternie kapłańskie Zakonu Kaznodziejskiego działają też m.in. w Anglii, Francji, Włoszech, Wenezueli, Hiszpanii, Wietnamie, Czechach, Chorwacji i Stanach Zjednoczonych.

Poza fraterniami kapłańskimi do Rodziny Dominikańskiej należą także znacznie liczniejsze fraternie osób świeckich – w Polsce do 23 takich fraterni należy około 500 osób.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda