Home Wiadomości Obchody 24. rocznicy męczeństwa Ojców Zbigniewa i Michała w Polsce

Obchody 24. rocznicy męczeństwa Ojców Zbigniewa i Michała w Polsce

Redakcja

www.misjonarze.franciszkanie.pl9 sierpnia 2015 r. – to ostatnia rocznica śmierci męczeńskiej franciszkańskich misjonarzy w Peru, kiedy wspominaliśmy ich w Kościele jako Sługi Boże. W przyszłym roku, w 25. rocznicę męczeństwa, będą już odbierali cześć jako Błogosławieni Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Uroczyste obchody na cztery miesiące przed ich beatyfikacją odbyły się nie tylko w Pariacoto w Peru. Również w ich rodzinnych parafiach – w Zawadzie k. Tarnowa i w Łękawicy k. Żywca. Z rodzinami męczenników spotkał się i modlił o. Jarosław Zachariasz, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli misjonarze.

Prowincjał z Krakowa w okolicznościowym słowie przypomniał, że obydwaj jego starsi współbracia w momencie ubiegania się o przyjęcie do Zakonu, zaznaczali w podaniu pragnienie pracy misyjnej.

„O. Michał: ‘Pragnieniem moim jest praca na misjach, by w ten sposób służyć Bogu i Niepokalanej’. O. Zbigniew: ‘Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego’” – cytował fragmenty ich podań wyższy przełożony.

„Podobnie jak Jezus, do końca byli z ludźmi i dla ludzi (…). Nie wahali się świadomie przelać swoją krew, by zaświadczyć, iż jest w Chrystusie inne życie, które nie przemija. Uwierzyli słowom Jezusa: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne. Jam jest chleb życia. (J 6, 47-48)” – dodał o. Zachariasz.

Zebranym w kościołach Prowincjał życzył, aby świadectwo męczeństwa Ojców Zbigniewa i Michała umocniło ich w wierze.

W Łękawicy mszy św. przewodniczył bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, który niegdyś studiował z męczennikami w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie.

Tam też po Eucharystii i po programie artystycznym wierni w procesji udali się do grobu rodziców o. Tomaszka, gdzie znajduje się grudka ziemi z miejsca męczeństwa misjonarza. Śp. Barbarze i Michałowi Tomaszkom dziękowali za ich syna i polecali ich Bożemu miłosierdziu.

W tym wydarzeniu wzięli również udział podopieczni Stowarzyszenia Dzieci Serc, którym patronuje o. Michał (dzieci i młodzież niepełnosprawna z terenu Gmin: Radziechowy-Wieprz, Węgierskiej Górki, Ujsół, Rajczy, Łękawicy, Czernichowa, Lipowej i częściowo z Wilkowic, Łodygowic i Żywca).

Tego dnia we wszystkich polskich kościołach i kaplicach zakonnych czytany był list Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce nt. męczenników, a w Telewizji Polskiej emitowany był reportaż im poświęcony.

Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna oraz międzynarodowa agencja informacyjna „Zenit” opublikowały materiały nt. ich życia, męczeństwa i procesu beatyfikacyjnego (w j. angielskim w tłumaczeniu o. Piotra Sarnickiego; w j. hiszpańskim – o. Antoniego Pytlika i w j. włoskim – o. Andrzeja Gutkowskiego).

Poniżej umieszczamy linki do relacji telewizyjnych i radiowych z obchodów 24. rocznicy męczeństwa ojców Zbigniewa i Michała oraz wcześniejszy wywiad ich przełożonego dla RMF FM.

Kronika TVP Kraków

Wiadomości TVP1

Radio Kraków

RMF FM

jms

Za: www.meczennicy.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda