Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: br. Eugeniusz Slotosz OFM

Pożegnania: br. Eugeniusz Slotosz OFM

Redakcja

Dnia 24 maja 2023 roku odszedł do Pana br. Eugeniusz Slotosz. Przeżył 72 lat, w Zakonie Braci Mniejszych 41.

Br. Eugeniusz urodził się 17 grudnia 1951 r. w Rudach Śląskich, jako syn Marty i Pawła Slotosz. Swoją wiarę rozwijał uczęszczając na katechezę w rodzinnej parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli. Tam też przyjął sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Rudzie Śląskiej, podjął pracę w gospodarstwie rolnym realizując swoje młodzieńcze zainteresowania rolnictwem. Oprócz pracy u różnych gospodarzy, przez pewien czas pracował w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej i Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu. Jednak, jak sam zaznaczył, praca w przemyśle nie dawała mu satysfakcji, dlatego powrócił znów do rolnictwa. Praca u rolników w okolicy Sanktuarium w Górze Świętej Anny zaowocował chęcią wstąpienia do Zakonu Braci Mniejszych.

Dnia 11 lutego 1982 r. rozpoczął roczny nowicjat w Borkach Wielkich, który ukończył 10 lutego 1983 r. składając pierwszą profesję zakonną. Po pierwszych ślubach pozostał w Borkach Wielkich i zajął się prowadzeniem klasztornego gospodarstwa rolnego. W dniu 27 lipca 1989 r. w Bazylice św. Anny w Górze Świętej Anny złożył śluby wieczyste.

W latach 1991-1997 przebywał w Sanktuarium w Górze Świętej Anny, gdzie pełnił funkcję gospodarza.

W roku 1997 powrócił do klasztoru w Borkach Wielkich, gdzie przez wiele kolejnych lat zajmował się gospodarstwem przyklasztornym. Wraz z postępującym wiekiem trudno mu było jednak wykonywać pracę fizyczną, dlatego też przed kilku laty został zwolniony z odpowiedzialności za gospodarstwo przyklasztorne.

 Br. Eugeniusz odznaczał się pracowitością i umiłowaniem pracy rolniczej. Był człowiekiem prostym i pogodnym, ale także bardzo pobożnym. W ostatnich latach przez doświadczane choroby wiele cierpiał, ale znosił to z cierpliwością.

Na kilka dni przed śmiercią trafił do szpitala w Oleśnie, gdzie zmarł w godzinach porannych 24 maja 2023 r.

Uroczystości pogrzebowe śp. br. Eugeniusza odbędą się w poniedziałek 29 maja o godz. 12:00 w Borkach Wielkich.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda