Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: br. Henryk Kujawą OFMConv

Pożegnania: br. Henryk Kujawą OFMConv

Redakcja

ŚP. Brat Henryk Kujawa, profes uroczysty z klasztoru Niepokalanów, jubilat w Zakonie, zmarł w szpitalu w Głownie dnia 7 kwietnia 2022 r. w wieku 81 lat, przeżywszy 36 lat w Zakonie.

Henryk Kujawa urodził się dnia 26 czerwca 1940 r. w miejscowości Pokrzywnica, w powiecie ostrołęckim, w rodzinie rolniczej z rodziców Stanisława i Marianny z domu Rogalskiej. Dnia 14 września 1940 r. został ochrzczony w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie w obecnej diecezji łomżyńskiej. W tymże samym kościele dnia 29 sierpnia 1953 r. otrzymał sakrament bierzmowania.

W roku 1956 ukończył siódmą klasę szkoły podstawowej w Żabinie. Jak podaje w swoim życiorysie (z 1 lutego 1983 r.), od najmłodszych lat interesował się pszczelarstwem. Po odbyciu służby wojskowej rozbudował pasiekę do trzystu rodzin pszczelich, zdobywając kwalifikacje mistrza pszczelarstwa i prowadząc własne gospodarstwo przez 20 lat.

W tymże samym życiorysie pisanym wraz z prośbą o przyjęcie do Zakonu wyznał, że przez całe życie rozmyślał nad sensem życia i poszukiwał prawdy. W dojrzałym już wieku, mając wewnętrzne odczucie o prowadzeniu go przez samego Boga, dnia 1 lutego 1983 r. złożył prośbę o przyjęcie go do Zakonu, konkretnie do klasztoru w Niepokalanowie. W swojej prośbie pisał: „Jestem świadomy moich niechybnych trudności w życiu zakonnym, ale żywię nadzieję, że Bóg wyciągnie do mnie pomocną dłoń i pozwoli wytrwać w postanowieniu. Jestem przekonany, że wszelkie cierpienia mogą być radosne, gdy żyje się ze świadomością, że poświęca się je dla Boga i bliźniego”.

Do Niepokalanowa przybył 25 marca 1983 r., gdzie jako aspirant poznawał życie zakonne. Dnia 31 sierpnia 1984 r. rozpoczął nowicjat w Niepokalanowie pod kierunkiem o. Tadeusza Dzwonkowskiego. W czasie etapu formacji zakonnej Brat Henryk, jak to potwierdzają relacje wychowawcze, był postrzegany jako człowiek dojrzały z mocnym przekonaniem wiary w Boga. Chętnie się modlił, bardzo poważnie traktował życie zakonne, pomagał innym, będąc przy tym szczerym i posłusznym. Przez cały czas opiekował się pasieką klasztorną, traktując swoje życiowe zainteresowanie pszczelarstwem i produkcję miodu jako szczególny wkład w dobro wspólnoty klasztornej swoich braci.

W Niepokalanowie złożył pierwsze śluby zakonne dnia 1 września 1985 r., zaś śluby uroczyste dnia 4 października 1990 r.

W klasztorze w Niepokalanowie i w całej Prowincji ŚP. Brat Henryk Kujawa przez całe swoje życie zakonne był znany jako pszczelarz, ogrodnik. Pracowicie zebrany miód z pasieki klasztornej wzmacniał braci, a róże uprawiane w pobliżu pasiek zdobiły kaplicę klasztorną. Będąc zaangażowany w swoją pasję pszczelarstwa, Brat Henryk nie zapominał o tym co najważniejsze. Będąc wdzięczny Bogu za dar powołania, uwielbiał go na modlitwie, trwając gorliwie na adoracji Chrystusa Eucharystycznego także w czasie godzin nocnych. Można stwierdzić, że zgodnie ze swoim pragnieniem wyrażonym w życiorysie żył ze świadomością poświęcenia się „dla Boga i bliźniego”.

W ostatnim czasie dzielnie znosił cierpienie związane z chorobą oraz pobytem w szpitalu. Siostra Śmierć nawiedziła go w szpitalu w Głownie dnia 7 kwietnia 2022 r. Wyznając wiarę w Zmartwychwstanie i życie wieczne w Panu naszym Jezusie Chrystusie, polecamy ŚP. Brata Henryka Kujawę miłosiernemu Bogu, aby jak najszybciej wprowadził go do Krainy Życia Wiecznego.

Msza Święta pogrzebowa za ŚP. Br. Henryka Kujawę będzie sprawowana  dnia 11 kwietnia 2022 r. o godzinie 11.00 w bazylice w Niepokalanowie, po czym ciało Zmarłego zostanie złożone na cmentarzu klasztornym.

o. Zbigniew Kopeć
Sekretarz Prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda