Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: br. Józef Staszewski MSF

Pożegnania: br. Józef Staszewski MSF

Redakcja

Śp. br. Józef Staszewski MSF urodził się 17.07.1944 roku we wsi Zamołodycze, powiat Włodawa, w obecnym województwie Lubelskim (archidiecezja Lubelska). Był synem Aleksandra i Marianny z domu Kaszyk. Ochrzczony został 06.08.1944 w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Sosnowicy. Rodzice najpierw pracowali na roli, ale po wojnie zostali przesiedleni do Kłodzka, a potem do Legnicy. Miał jedną siostrę i jednego brata. W wieku 12 lat, w roku 1956, przyjął sakrament bierzmowania. Po ukończeniu szkoły podstawowej przez rok (1959/60) uczęszczał do niższego seminarium duchownego Ojców Franciszkanów właśnie w Legnicy. Po tym roku rozpoczął pracę zarobkową. Zdobył zawód kominiarza. W roku 1963 został powołany do zasadniczej służby wojskowej, która trwała do roku 1965. Potem przeprowadził się do Bolesławca, gdzie nadal pracował jako kominiarz i uczęszczał do liceum dla pracujących. W roku 1971 uzyskał świadectwo dojrzałości. W roku 1973 złożył podanie o przyjęcie do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Na kwestionariuszu z października 1973 napisał, że pragnie wstąpić do zgromadzenia „dla poświęcenia swojego życia wyższym ideałom”. Jednak przyjęcie do nowicjatu w Bąblinie nastąpiło dopiero w sierpniu 1974 roku. Rok później, 08.09.1975 roku, po ukończeniu nowicjatu, złożył pierwszą profesję zakonną. Następnie rozpoczął studia seminaryjne w Kazimierzu Biskupim. Po trzech latach, 08.09.1978 złożył profesję wieczystą. W roku 1979 z powodu trudności ze studiami seminaryjnymi uzyskał urlop dziekański, a władze zakonne przeniosły go do Gliwic. Rok później (1980) podjął decyzję o kontynuacji życia zakonnego jako brat zakonny. Wtedy też został przeniesiony do Górki Klasztornej. Pracował w tym domu przez 7 lat. W roku 1987 został przeniesiony do Bąblina, gdzie spędził resztę swego życia, 37 lat.

Wielką miłością br. Józefa Staszewskiego MSF, jeszcze z czasów przed wstąpieniem do klasztoru, była hodowla gołębi. Poświęcał się też pracy na gospodarstwie i w ogrodzie.

Był dociekliwym w tematach teologicznych i moralnych i często o to pytał. Zapamiętamy go jako pracowitego i gorliwego współbrata.

Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niego raka trzustki. Leczenie niestety nie było możliwe. Br. Józef otrzymał opiekę paliatywną. W dniu swoich imienin, 19 marca, został zaopatrzony w sakramenty. Dokonał swojego życia w domu w Bąblinie dnia 26.03.2024, w wieku 80 lat.

Dziękujemy Bogu za życie i powołanie br. Józefa Staszewskiego MSF, jego 80 lat życia, w tym 48 i pół roku życia zakonnego. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

Ze względu na Triduum Paschalne dnia 27.03.2024 w Bąblinie została odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył ks. prowincjał Piotr Krupa MSF, a słowo Boże wygłosił ks. wiceprowincjał Andrzej Tron MSF. Kaplica zakonna była wypełniona po brzegi. Dnia 28.03.2024 w Bąblinie odbyła się liturgia pogrzebowa, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Tetzlaff MSF, a słowo Boże wygłosił ks. rektor Piotr Gałązka MSF, który przewodniczył też obrzędom na cmentarzu. Kaplica zakonna była wypełniona. Śp. br. Józef Staszewski MSF został pochowany na cmentarzu zakonnym w Bąblinie.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie zarządu prowincjalnego, kilkudziesięciu współbraci, przedstawiciele lokalnego duchowieństwa, rodzina oraz licznie zebrani wierni.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Za: www.misjonarzemsf.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda