Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: br. Tomasz Pączek OCD

Pożegnania: br. Tomasz Pączek OCD

Redakcja

Br. Tomasz od Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (Tomasz Sylwester Pączek) urodził się 1 stycznia 1960 r. w Urzędowie k. Kraśnika w rodzinie Józefa i Zofii Pączków. Miał czworo rodzeństwa: brata i trzy siostry. Najstarsza z nich zmarła w wieku 18 lat na białaczkę. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Urzędowie uczęszczał do dwuletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Mechanizacji Rolnictwa w Ropczycach. Następnie ukończył tam trzyletnie technikum, zdając w 1980 r. egzamin maturalny. Wówczas podjął pracę jako mechanik maszyn rolniczych, a następnie jako frezer w Fabryce Łożysk Technicznych w Kraśniku. Wkrótce później otrzymał wezwanie do wojska. Zasadniczą Służbę Wojskową odbył w Szczecinie, w latach 1981-1983. Następnie przez rok pracował w Sanktuarium w Licheniu. Jak pisał o nim ówczesny kustosz Sanktuarium odznaczał się pracowitością, cichością, pilnością i rozmodleniem. Czas wolny od pracy, zwłaszcza godziny nocne spędzał na modlitwie w kościele.

W 1984 r. poprosił o przyjęcie do Zakonu Karmelitów Bosych. Pragnął zostać bratem zakonnym. Po półrocznym postulacie w Wadowicach otrzymał 24 marca 1985 r. habit oraz imię zakonne: br. Tomasz do Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. W roku następnym zwrócił się do Prowincjała z prośbą o złożenie profesji zakonnej. Wyraził w niej pragnienie „by poświęcić się pracy nad zbawieniem bliźnich w stanie brata zakonnego”. Pierwszą profesję złożył 31 marca 1986 r. Kolejne lata przebywał w Czernej podejmując pracę ogrodnika. Profesję uroczystą złożył 19 marca 1991 r. Br. Tomasz Pączek odznaczał się ogromnym zaangażowaniem w wykonywane posługi, dyspozycyjnością, poświęceniem i pracowitością. Jednocześnie był cichy, pokorny, niechętnie mówiący o sobie. Był wzorem wierności modlitwie i życiu wspólnotowemu. W roku 1999 r. został pomocnikiem wychowawcy licznych wówczas braci juniorystów w Czernej.

W roku 2000 br. Tomasz Pączek został przez przełożonych skierowany do klasztoru w Munster w USA. Tutaj również zaangażował się w pracę w przyklasztornym ogrodzie oraz zakrystii. Troszczył się o całość funkcjonowania domu zakonnego. Był bardzo ceniony przez przybywających do Munster Polaków, z którymi chętnie dzielił się swoją wiarą i znajomością świętych Karmelu. Nawiązał też kontakt z miejscową drużyną piłkarską w której okazał się czołowym napastnikiem.

W lutym 2019 r. br. Tomasz powrócił do Polski. Zamieszkał w klasztorze w Przemyślu, a od września tego roku w klasztorze w Wadowicach, gdzie nadal pracował w zakrystii i ogrodzie. Br. Tomasz Pączek zmarł nagle 3 stycznia 2021 r. Pogrzeb odbył w się we wtorek 5 stycznia 2020 r.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda