Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. Kazimierz Klawczyński

Pożegnania: ks. Kazimierz Klawczyński

Redakcja

Kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zginął tragicznie podczas urlopu we Włoszech. Miał 63 lata.

Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

Wtorek 27.07.2021 – Koszalin:

godz. 10:15 – Różaniec (Katedra)
godz. 11:00 – Msza św. pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka (Katedra)
godz. 17:00 – Msza św. (Góra Chełmska)
godz. 18:00 – Nieszpory (Góra Chełmska)

Środa 28.07.2021 r. – Lębork:

godz. 10:15 – Różaniec (kościół pw. NMP Królowej Polski)
godz. 11:00 – Msza św. pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka i przewiezienie ciała na cmentarz parafialny w Lęborku.


Śp. ksiądz prałat dr Kazimierz Klawczyński, s. Sylwestra i Lidii zd. Hildebrandt, urodził się 17 stycznia 1958 roku w Lęborku. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Technikum Mechanicznym w Lęborku, w październiku 1978 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia diakonatu otrzymał 27 czerwca 1983 r. a święcenia prezbiteratu 27 maja 1984 r. w Lęborku.

Po święceniach kapłańskich został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie, a następnie Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku. W sierpniu 1984 roku został mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku. Rok później (1985) został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu duchowości na Wydziale Teologii Duchowości Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie z zamieszkaniem w Instytucie Polskim w Rzymie.

Po powrocie ze studiów (został mianowany (9.04.1991 r.) osobistym sekretarzem biskupa ordynariusza Ignacego Jeża oraz notariuszem Kurii Biskupiej w Koszalinie. Te funkcje pełnił przy wszystkich dotychczasowych biskupach koszalińsko-kołobrzeskich. W sierpniu 2009 roku został mianowany wicekanclerzem Kurii Biskupiej w Koszalinie. W czerwcu 2015 roku został wyznaczony na delegata biskupa do prowadzenia spraw dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich.

Ks. Kazimierz Klawczyński pełnił też funkcję adwokata przy Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim (od 11.08.2010 r.), kapelana Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu na Górze Chełmskiej w Koszalinie (od 18.02.2013 r.) oraz Diecezjalnego Duszpasterza Ruchu Szensztackiego (od 10.03.2013 r.).

W 2000 roku Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. dr. Kazimierza Klawczyńskiego godnością Kapelana Honorowego, a w 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył go godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.

Polecajmy śp. ks. prałata Kazimierza Klawczyńskiego Bożemu Miłosierdziu…

Modlitwa

Boże dobry i miłosierny, przyjmij do Twojego domu w wieczności kapłana Kazimierza. Służył Ci całe życie według słów Psalmu 40, które wybrał na motto prymicyjne i ideał osobisty:

„Oto przychodzę; w zwoju księgi o mnie napisano:
jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę,
a Prawo twoje mieszka w moim wnętrzu”.

Daj mu, Ojcze niebieski, radość ze świętymi w niebie i serdeczne zadomowienie w sercu Maryi, Matki Zbawiciela, którą czcił i kochał jako Trzykroć Przedziwną. Żył duchowością przymierza miłości i wielu prowadził na tej drodze ku codziennej świętości.

Niech ofiara jego życia i powołania zostanie przyjęta. Niech znajdzie na ziemi wielu naśladowców. Niech cieszy się błogosławieństwem udziału w wiekuistej uczcie weselnej Baranka. Amen.

Za: szensztat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda