Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB

Pożegnania: ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB

Redakcja

Zmarł ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB – wieloletni kierownik Katedry Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, współtwórca Powszechnej Encyklopedii Filozofii oraz uczeń o. prof. Krąpca OP. 26 stycznia 2021 roku skończyłby 71 lat.

Andrzej Maryniarczyk urodził się w 1950 roku w Witowie k. Zakopanego. W latach 1970 – 1976 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, po których przyjął święcenia kapłańskie.

Następnie podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1983 obronił doktorat na Wydziale Filozofii KUL na podstawie rozprawy nt.: Metoda separacji a metafizyka. Jego promotorem był wybitny filozof i rektor KUL o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec OP.

W latach 1980–1987 pełnił funkcje wicerektora i kierownika studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie.

Od 1984 roku aż do swojej śmierci był pracownikiem KUL. W 1996 roku został kierownikiem Katedry Metafizyki, przekształconej w Zakład Metafizyki, a w 1999 roku kierownikiem Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL. Ponadto był redaktorem naczelnym Powszechnej Encyklopedii Filozofii, która ukazała się w dziesięciu tomach w latach 2000–2009.

Należał do towarzystw filozoficznych w Polsce (Towarzystwo Naukowe KUL, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz za granicą (Società Internazionale Tommaso d’Aquino, American Association of Catholic Philosophers; American Association for the Advancement of Science; American Society of Christian Philosophers).

W swoich badaniach naukowych zajmował się metafizyką na płaszczyźnie filozofii klasycznej. Był polskim tłumaczem dzieł m.in. Arystotelesa czy Tomasza z Akwinu. Jest autorem ponad 200 książek i artykułów filozoficznych. Promował ponad 100 magisteriów i doktoratów.

Posługiwał duszpastersko przy parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie-Kalinowszczyźnie. Udzielał się również jako komentator i felietonista w mediach.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę 30 grudnia 2020 roku o godz. 13:00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie (ul. Kalinowszczyzna 3). Przed Mszą św. różaniec za zmarłego w kościele o godz. 12:30.

dab / Lublin
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda