Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC

Pożegnania: ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC

Redakcja

30 grudnia 2020 zmarł w wieku 90 lat ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC, wybitny znawca problematyki Kościoła na Wschodzie, przez 65 lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Miesiąc temu obchodził swoje 90. urodziny. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową, z którą dzielnie walczył. Ciągle jeszcze pracował naukowo, czytał, pisał, rozmawiał. Pomimo wieku zawsze gotowy był, aby pomagać w pracy duszpasterskiej. Znany był ze swojej pomocy ubogim. Pomagał także studentom, zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy.

Ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC urodził się 30 listopada 1930 w Dzwonku. W 1957 przyjął święcenia kapłańskie w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). W 1961 ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 uzyskał na tej uczelni stopień doktora. W 1984 się habilitował. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Jego specjalizacją naukową była historia Kościoła katolickiego w ZSRR i socjologia grup etnicznych. Był wykładowcą KUL oraz Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Od 1994 do 2001 wykładał także w seminarium duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie. W 1992 wszedł w skład rady krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Był członkiem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Był autorem książek: „Kościół katolicki w ZSRR 1917-1939. Zarys historii”, Lublin 1997; „Leksykon duchowieństwa polskiego represjonowanego w ZSRS 1939-1988”, Lublin 2003.

Data pogrzebu zostanie podana w najbliższym terminie.

Niechaj Bóg przyjmie go do swojej chwały − Requiescat in pace!

ks. Sławomir Pawłowski SAC / Lublin
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda