Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: m. Agata Mirek, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej

Pożegnania: m. Agata Mirek, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej

Redakcja

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 24 września br. w Lublinie odeszła do wieczności matka Agata Mirek, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

Równocześnie pragniemy poinformować i zaprosić do wspólnej modlitwy w intencji naszej zmarłej Matki Agaty Mirek.

Msza święta pożegnalna zostanie odprawiona w dniu 29. września 2022r. w kościele akademickim KUL o godzinie 13.30. Eucharystia będzie poprzedzona modlitwą różańcową o godzinie 13.00.

Nazajutrz 30 września 2022r. będzie sprawowana Msza święta pogrzebowa w kościele Ojców Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą o godzinie 12.00, również poprzedzona modlitwą różańcową o godz. 11.15. Następnie ciało m. Agaty zostanie przewiezione i złożone na cmentarzu parafialnym w Nowym Mieście.

Po uroczystościach pogrzebowych zapraszamy na spotkanie i poczęstunek do Dworku nad Pilicą, Wólka Magierowa 6.

Z wdzięcznością za łączność duchową i modlitwę.

Siostra Generalna Małgorzata Bajan z siostrami niepokalankami.


Śp. siostra Agata Mirek, ur. 8 kwietnia 1970 r. w Olkuszu. Do Zgromadzenia wstąpiła 31 sierpnia 1989 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła 2 lutego 1992 r., a śluby wieczyste 26 sierpnia 1997 r. W Zgromadzeniu pełniła posługi: wychowawczyni postulatu, mistrzyni junioratu, przełożonej wspólnoty,sekretarki generalnej, radnej generalnej oraz dwukrotnie posługę Przełożonej Generalnej Zgromadzenia.

Siostra Agata była doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, wieloletnim pracownikiem i dyrektorem Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była historykiem XIX i XX wieku, specjalistką w zakresie dziejów zakonów żeńskich w XIX i XX wieku, a także autorką ponad 100 prac naukowych oraz redaktorem wielu tomów serii: „Zakony żeńskie w PRL”. Siostra Agata posługiwała jako przewodniczącą Biura Historycznego przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce i Wiceprzewodnicząca tej Konferencji, była również członkinią Komisji Historii Kobiet przy Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Geografii Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego. Była także laureatką wielu nagród, m.in. w dwóch edycjach konkursu „Książka Historyczna Roku” im. Oskara Haleckiego oraz Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii książka historyczna.

W maju 2021 roku po raz drugi została wybrana przez siostry na Przełożoną generalną Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

Od kwietnia bieżącego roku matka Agata zmagała się z chorobą nowotworową. W godzinach wieczornych 24 września. Pan przywołał ją do siebie, a ona wyszła Mu na spotkanie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda