Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Adam Wolny OFMConv

Pożegnania: o. Adam Wolny OFMConv

Redakcja

We wtorek 28 grudnia 2021 r. w szpitalu w Bogen w Niemczech odszedł do Pana w wieku 44 lat, w 25. roku życia zakonnego oraz 19. roku kapłaństwa, o. Adam Wolny.

Adam Wolny urodził się 14 grudnia 1977 r. w Rzeszowie jako syn Michała i Bronisławy z domu Piaseczna. Po ukończeniu w rodzinnym mieście Szkoły Podstawowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia kontynuował swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Miejscu Piastowym. Dyrektor szkoły w swojej opinii zaznaczył, że Adam „jako uzasadnienie przyjęcia do NSD podał «pragnienie zdobywania wiedzy z zamiarem późniejszej służby Bogu i ludziom w Zakonie». Często mówił o św. Franciszku z Asyżu, więc od początku chłopcy wołali na niego «Franek»”.

Po zgłoszeniu się do zakonu został skierowany do Kalwarii Pacławskiej, gdzie 24 września 1996 r. rozpoczął nowicjat. Po roku, 28 września 1997 r. złożył pierwszą profesje zakonną i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne we franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Podczas formacji zakonnej dał się poznać jako człowiek pogodny, obdarzony poczuciem humoru, lubiany przez współbraci, budzący sympatię i uczynny, ale też rozmodlony, szukający głębszego rozumienia i patrzący z wiarą na codzienne wydarzenia. 8 grudnia 2001 r. w Krakowie złożył profesję wieczystą, a 31 maja 2003 r. otrzymał z rąk o. bpa Stanisława Dowlaszewicza sakrament święceń w stopniu prezbitera. W prośbie o święcenia napisał m. in.: „Już od dzieciństwa noszę w sobie pragnienie życia z Bogiem i w Bogu jako kapłan, syn św. Franciszka. Dziś po latach dojrzewania w powołaniu, potwierdzam wobec Boga i ludzi ów zamiar, jaki noszę w sercu od lat wczesnej młodości; pokornie proszę o dar, który nieskończenie mnie przerasta, gdybym liczył tylko na siebie. Proszę o tę łaskę – ufny w miłosierdzie Pana, oczekując Jego pomocy”.

Pierwszy rok po święceniach (2003/2004) posługiwał we franciszkańskiej parafii św. Antoniego  w Jaśle. Był tam m.in.: katechetą, moderatorem oazy młodzieżowej oraz opiekunem wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej. Podczas swojego pobytu w Jaśle zwrócił się do władz zakonnych z prośbą o możliwość pracy duszpasterskiej w Czechach. „Od dawna noszę w sobie pragnienie pracy i służby Bogu i ludziom na ziemi czeskiej. Ufałem i ufam, że z Bożą pomocą będę mógł świadczyć tam o Bogu” – napisał w podaniu do ówczesnego prowincjała. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi w 2004 r. rozpoczął swoją posługę w Prowincji pw. św. Cyryla i Metodego w Republice Czeskiej, do której w 2008 r. afiliował się na czas dwóch czteroletnich kadencji (2008-2016).

W ramach posługi w prowincji czeskiej został najpierw skierowany do klasztoru w Jihlavie, gdzie pełnił obowiązki wikariusza parafii, katechety i duszpasterza młodzieży. Po czterech latach, w 2008 r. trafił do Brna i tam pozostał przez kolejne osiem lat, pełniąc posługę duszpasterza młodzieży licealnej i studiującej, asystenta III Zakonu św. Franciszka, opiekuna wspólnoty polskiej oraz wikariusza parafii św.św. Janów w Brnie oraz parafii w Modřicach. Po nagłej śmierci o. Roberta Mayera, o. Adam Wolny przez kilka miesięcy (od marca do czerwca 2016 r.) pełnił urząd administratora tychże parafii.

W lipcu 2016 r. ponownie znalazł się w Jihlavie, by kilka miesięcy później powrócić do macierzystej prowincji krakowskiej i podjąć się pracy duszpasterskiej na terenie Niemiec. Został skierowany wówczas do klasztoru w Ludwigshafen-Oggersheim. Po roku powrócił do Polski, by poddać się leczeniu. W tym celu trafił do Krakowa, a kilka miesięcy później – do Krosna. Podczas pobytu w Polsce kontynuował naukę języka niemieckiego. W sierpniu 2018 r. ponownie wyjechał do Niemiec, gdzie tym razem został skierowany do klasztoru w Bogenbergu. 6 grudnia 2019 r. zdał państwowy egzamin językowy. Na początku grudnia 2021 r. na skutek ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem Sars-Cov-2 został przetransportowany do szpitala w Bogen, umieszczony na oddziale intensywnej opieki medycznej  i wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Po kilku tygodniach walki o życie zmarł we wtorek 28 grudnia 2021 r. o godz. 16.40.

W pamięci współbraci oraz licznego grona przyjaciół o. Adam Wolny zapisał się jako człowiek wielkiej dobroci – bardzo kontaktowy, radosny, niezwykle serdeczny i zatroskany o innych. Interesował się historią Kościoła XX i XXI wieku, zwłaszcza pontyfikatami św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Był również uzdolniony muzycznie. Komponował, grał na gitarze i śpiewał. Razem z o. Dariuszem Gaczyńskim tworzył duet „A&D”. Wcześniej grał również w seminaryjnym zespole „Fioretti” a także występował z muzykami z grupy „Natanael”, nagrywał z Muńkiem Staszczykiem oraz z Dariuszem Malejonkiem.

O. Marian Michasiów OFMConv, sekretarz prowincji

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda