Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Alois Parg SJ

Pożegnania: o. Alois Parg SJ

Redakcja

W nocy 15 marca 2021 roku zmarł o. Alois Parg SJ. W latach dziewięćdziesiątych o. Alois udzielał rekolekcji ignacjańskich na terenie byłego Związku Radzieckiego, a w latach 2009-2012 mieszkał w jezuickiej wspólnocie w Nowosybirsku.

Ojciec Alois Parg SJ urodził się 21 sierpnia 1932 roku w regionie Sudetów Wschodnich (dzisiejsze Czechy), a po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Donauwörth w Niemczech. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego 14 września 1953. Święcenia kapłańskie przyjął 31 lipca 1965.

W latach 1966-1973 pracował w duszpasterstwie młodzieżowym w Norymberdze, jako formator wychowawców religii i teologów świeckich w Eichstätt (1974-1982), a także jako socjusz mistrza nowicjatu. Od 1985 roku całkowicie poświęcił się udzielaniu Ćwiczeń duchowych. Z Norymbergi i Ratyzbony wyjeżdżał prowadzić rekolekcje m.in. do Kazachstanu, Rosji, Tadżykistanu i Litwy. W Norymberdze odpowiadał za duszpasterstwo repatriantów mówiących po rosyjsku. W 2009 roku przeniósł się na Syberię. W Nowosybirsku pomógł założyć klasztor karmelitanek. Jego książka „Droga w Chrystusie”, której współautorem jest o. Stefan Kichle SJ, została przetłumaczona na język rosyjski.

Zdjęcia pochodzą z archiwum jezuitów oraz z rosyjskiej strony Towarzystwa Jezusowego.

Od 2012 roku o. Alois należał do wspólnoty Piotra Fabera w Berlinie, ale nadal udzielał rekolekcji w Rosji. Było mu bardzo trudno pożegnać się z tą posługą ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jego ziemska podróż jako niestrudzonego wędrowcy zakończyła się 15 marca 2021 roku.

Wdzięczni Bogu za jego posługę modlimy się, by radował się wiecznie u boku Chrystusa Zmartwychwstałego.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda