Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Anzelm Grabowski OFMConv

Pożegnania: o. Anzelm Grabowski OFMConv

Redakcja

Dnia 25 stycznia 2021 r., w wieku 83 lat, w 58 roku kapłaństwa i 67 roku życia zakonnego, odszedł do Pana o. Anzelm Kazimierz Grabowski, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbe- go Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów).

O. Anzelm Kazimierz Grabowski urodził się 10 stycznia 1938 r. w Wieluniu jako trzecie z czworga dzieci Stanisława i Weroniki z d. Nowak. Po wybuchu II Wojny Światowej i wywiezieniu ojca do przymusowej pracy w Niemczech pozostał w rodzinnym mieście pod opieką matki. Tam też rozpoczął naukę w szko- le podstawowej.

Po zakończeniu wojny rodzice zdecy- dowali o przeniesieniu rodziny do Gdyni, gdzie o. Anzelm po raz pierwszy spotkał się z Braćmi z Zakonu franciszkańskiego. W 1948 r. we franciszkańskim kościele św. Antoniego przyjął I Komunię świętą oraz bierzmowanie a rok później podjął się służby ministranckiej.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1951 r., pociągnięty duchowością franciszkańską, wstąpił do Małego Seminarium OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Po roku nauki, idąc za głosem powołania, poprosił o przyjęcie na Nowicjat franciszkański, na który nie został jednak przyjęty ze względu na zbyt młody wiek. W tej sytuacji wrócił do Gdyni, gdzie ukończył kolejną, dziewiątą klasę nauki.

W 1953 r., mając już ukończone wymagane 15 lat, jeszcze raz poprosił o przyjęcie do Zakonu i 30 sierpnia rozpoczął Nowicjat Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Łodzi-Łagiewnikach. Po roku formacji, 31 sierpnia 1954 r., złożył swoją pierwszą profesję zakonną. Przez kolejne pięć lat przebywał nadal w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie zdał egzamin maturalny i odbył 2 lata studiów z zakresu filozofii. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie (1959-1963). Tam też, 30 października 1960 r., złożył swoje śluby wieczyste, a 21 czerwca 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie, których mu udzielił Ks. Bp. Julian Groblicki.

Po święceniach o. Anzelm został skierowany do pracy duszpasterskiej w Gnieźnie (1963-1964) a rok później do Niepokalanowa, gdzie został socjuszem w Niższym Seminarium Duchownym. W 1966 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po 1969 r. o. Anzelm pracował we franciszkańskich klasztorach w Łodzi (1969-1986), gdzie m.in. uczył religii, posługiwał jako spowiednik sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny oraz angażował się w budowę budynku Seminarium. W tym czasie został również wybrany na członka Franciszkańskiego Komitetu dla Uroczystości Beatyfikacyjnych o. Maksymiliana Kolbe.

W 1980 r. został przeniesiony do Darło- wa (1980-1983) a następnie, w 1983 r., na 3 lata objął urząd gwardiana klasztoru w Darłówku (1983-1986). W 1986 r. o. Anzelm został wybrany na pierwszego ekonoma nowoutworzonej Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego oraz asystenta Prowincji ds. misji zagranicznych. Urzędy te pełnił przez 6 kolejnych lat, angażując się m.in. w budowę nowego budynku klasztornego kurii prowincjalnej.

W latach 1992-1996 pracował nadal w Gdańsku, pełniąc obo- wiązki wicedyrektora Domu Świętego Maksymiliana a w 1996 r. został znów przeniesiony do kurii prowincjalnej, gdzie podjął się obowiązków współpracownika sekretarza Prowincji. Pod ko- niec 2001 r. została mu powierzona nowoutworzona funkcja prowincjalnego referenta ds. ubezpieczeń, którą pełnił przez 3 kolejne lata.

W 2004 r. o. Anzelm został przeniesiony do klasztoru w Lęborku, gdzie przebywał przez ostatnie 16 lat swojego życia, tj. do śmierci na skutek zarażenia koronawirusem, która nastąpiła 25 stycznia 2021 r. w szpitalu w Kościerzynie.

O. Piotr Kurek OFMConv, sekretarz Prowincji


Uroczystości pogrzebowe + o. Anzelma Grabowskiego odbędą się w najbliższy czwartek, 28 stycznia 2021 r., w naszym franciszkańskim Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku:
– 11:15 – Różaniec
– 12:00 – Msza Święta,
– złożenie ciała w grobowcu zakonnym na cmentarzu parafialnym.

Uroczystości będą transmitowane na Facebooku na profilu Franciszkanie Konwentualni  od godz. 12:00.

Za: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda