Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Bartolomeo Sorge SJ

Pożegnania: o. Bartolomeo Sorge SJ

Redakcja

Jezuita z powołania, politolog z zawodu” – pisze włoski Avvenire o zmarłym 2 listopada ojcu Bartolomeo Sorge SJ. Był przyjacielem papieża Pawła VI, legendarnym redaktorem naczelnym dwutygodnika Civiltà Cattolica (w latach 1973-1985), charyzmatycznym dyrektorem Instytutu Formacji Politycznej Pedro Arrupe w Palermo na Sycylii. Kierował także redakcjami dwóch znanych we Włoszech jezuickich magazynów, misyjnego Popoli i społeczno-politycznego Aggiornamenti Sociali.

Odszedł do Pana w 91 roku życia.

Ojciec Sorge miał szczególny dar słowa i zdolność przekonywania, jaką mogli pochwalić się wielcy jezuici w niemal 500-letniej historii zakonu. Pomagał papieżowi Pawłowi VI w redagowaniu Listu Apostolskiego Octogesima adveniens (1971) i przez wiele lat współpracował z wieloma osobistościami Kościoła posoborowego, uczestniczył w przemianach Kościoła we Włoszech oraz angażował się w społeczną i etyczną formację polityków pomagając w wyparciu z polityki wpływów mafii sycylijskiej.

„Jako interpretator Soboru Watykańskiego II, głęboko odnajdował się w konstytucji duszpasterskiej Gaudium et Spes i żył nią przepełniony miłością do ludzkości. Poprzez swoje zaangażowanie i pasję wniósł znaczący wkład w to, że możemy dziś oddychać radością Ewangelii” – napisał Sekretarz Generalny Episkopatu Włoch do o. Generała Arturo Sosy SJ.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda