Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Gerard Janikowski CR

Pożegnania: o. Gerard Janikowski CR

Redakcja

5 marca 2021 roku w szpitalu kościerskim zmarł Ojciec Gerard Franciszek Janikowski CR, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.

Urodził się 4 czerwca 1938 roku w Kosobudach z rodziców Maksymiliana i Heleny z domu Gromowska. Miał starszą siostrę Małgorzatę i młodszych braci: Antoniego i Tadeusza. Siostra w 1953 r. wstąpiła do elżbietanek w Stalinogradzie. Ochrzczony został 5 czerwca 1938 roku w Parafii Wszystkich Świętych w Brusach. I Komunię św. przyjął 29 czerwca 1949 roku w kościele parafialnym w Brusach; tam również został bierzmowany 17 maja 1952 roku. Po zakończonej nauce w Szkole Podstawowej w Kosobudach w 1951 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Bytowie. Po ukończeniu trzeciej klasy zgłosił się 30 lipca 1955 roku do nowicjatu zmartwychwstańców w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 lutego 1957 roku, a śluby wieczyste 2 lutego 1960 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymał po ukończeniu nauki w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie w 1958 roku.

Święcenia kapłańskie otrzymał 8 czerwca 1963 roku z rąk bpa Karola Wojtyły w kościele na Łobzowskiej. Po przyjętych święceniach uzupełnił szósty rok studiów (1963-1964). W latach 1964-1965 pracował w Poznaniu – Wildzie. Następnie przez dwa lata był wicerektorem w alumnacie w Krakowie (ponownie w latach 1969-1972). W latach 1967-1969 został skierowany do Złocieńca i pracował jako wikariusz i katecheta młodzieży. Od 1972 roku, należąc do Domu zakonnego w Krakowie – Łobzowska, uczył młodzież, głosił rekolekcje i studiował na Papieskim Instytucie Teologicznym w Krakowie. Następnie przez rok był wikariuszem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu – Szombierkach; uczył tam młodzież.

W latach 1976-1979 został zamianowany rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Następny rok był wikariuszem Parafii św. Kazimierza w Warszawie. W latach 1980-1984 został mianowany ojcem duchownym w Krakowie. Od 1984 roku został przełożonym domu zakonnego w Poznaniu – Smochowicach i proboszczem Parafii Imienia Maryi. W tym czasie był też spowiednikiem w NSD w Poznaniu, ojcem duchownym dekanatu i wizytatorem religii. W 1992 roku skierowany został na kapelana domu sióstr zmartwychwstanek w Poznaniu na ul. Głogowskiej.

W tym czasie rozpoczął pracę jako moderator Braci Zewnętrznych. Od 1994 roku, do swojej śmierci, należał do domu zakonnego w Kościerzynie. W tym okresie był rekolekcjonistą, dyrektorem zespołu Rekolekcyjno-Misyjnego, moderatorem Braci Zewnętrznych, spowiednikiem w nowicjacie Towarzystwa Ducha Świętego. Ojciec Janikowski CR przeżył 82 lata, w Zgromadzeniu 64, w tym, 57 jako kapłan.

Pogrzeb Ojca Janikowskiego odbędzie się 10 marca 2021 roku. Mszy św. pogrzebowej w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie przewodniczyć będzie bp Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. Okolicznościowe kazanie wygłosi o. Stefan Koperek CR. O. Janikowski CR zostanie pochowany w grobowcu Zgromadzenia w Kościerzynie

Ojciec Gerard przeżył 82 lata, w kapłaństwie 57 lat, w Zgromadzeniu 64 lata.

Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Ks. Jerzy Rolka CR, sekretarz 

Za: www.zmartwychwstancy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda