Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Idzi Mirosław Wójcik OFM

Pożegnania: o. Idzi Mirosław Wójcik OFM

Redakcja

Dnia 24 marca br. zmarł we Wrocławiu w wieku 58 lat o. Idzi Wójcik OFM. W Zakonie Braci Mniejszych przeżył 39 lat, z czego 32 lata w kapłaństwie.

Ojciec Idzi urodził się 20 września 1963 r. w Zabrzu. Jego rodzice w 1965 roku przenieśli się do Gliwic na teren franciszkańskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach młodzieńczych angażował się życie parafii przez służbę ministrancką i formację oazową.

Po ukończeniu Technikum Kolejowego w Gliwicach, w 1982 r. poprosił o przyjęcie do Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych i 28 sierpnia tego roku rozpoczął roczny nowicjat w Borkach Wielkich.

Po złożeniu pierwszej profesji 28 sierpnia 1983 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kłodzku. Śluby wieczyste złożył 31 stycznia 1988 r. w rodzinnym kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach. Święcenia prezbiteratu otrzymał dnia 13 maja 1989 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Antoniego Adamiuka w kościele franciszkańskim pw. św. Idziego i św. Bernardyna w Głubczycach.

Po święceniach został skierowany do klasztoru we Wrocławiu-Karłowicach do pracy w odtwarzanym po pięćdziesięcioletniej przerwie Wydawnictwie św. Antoniego jako zastępca dyrektora. W 1994 r. podjął obowiązki dyrektora Wydawnictwa oraz redaktora naczelnego czasopisma „Głos św. Franciszka”. „Głos św. Franciszka” jest miesięcznikiem propagującym idee franciszkańskie skierowanym głównie do członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ). Został założony w 1908 r. jako kontynuacja wydawanego w Górze Świętej Anny w latach 1903-1907 w języku polskim „Posłańca św. Franciszka”. Ukazywał się nieprzerwanie do roku 1938, kiedy to władze hitlerowskie zabroniły wydawać wszystkich czasopism w języku polskim. Powojenne wysiłki reaktywowania pisma w czasach Polski komunistycznej udało się wreszcie zrealizować w latach 80-siątych XX w. O. Idzi jeszcze jako kleryk seminarium brał udział w redagowaniu skromnej i okrojonej wersji pisma dla FZŚ i młodzieży franciszkańskiej. Od 1994 roku do 2019 nieprzerwanie tworzył i rozwijał „Głos św. Franciszka” i był jego redaktorem.

Jego działalność na rzecz propagowania idei franciszkańskich i Trzeciego Zakonu św. Franciszka nie tylko ograniczała się do „Głosu”, ale również realizowała się w posłudze asystenta wspólnot franciszkanów świeckich na Śląsku. Był wielokrotnie wybieranym przez zarząd prowincji asystentem prowincjalnym FZŚ, także rada regionalna FZŚ prosiła go o asystencje duchową dla Regionu Wrocławskiego.

W prowincji były mu powierzane różne funkcje i zadania: był wikariuszem prowincjalnym (2000-2003), definitorem (1997-2000), gwardianem klasztoru w Gliwicach (2009-2016). Chętnie także angażował się w posługę spowiednika i konferencjonisty sióstr zakonnych.

W 2016 roku znowu powrócił do klasztoru we Wrocławiu-Karłowicach podejmując zadanie dyrektora Wydawnictwa św. Antoniego. Niestety pogarszający się stan zdrowia spowodował, że musiał się wycofać z aktywnego życia. Ostatnie lata przykuty do łóżka, doświadczany cierpieniem, zmagał się z postępującymi skutkami chorób, które wyniszczały jego organizm.

O. Idzi zmarł w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu zaopatrzony sakramentami w godzinach rannych w dniu 24 marca 2021 r.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Idziego odbędą się w poniedziałek 29 marca o godz. 11:00 w kościele pw. św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu-Karłowicach. Ze względu na panujące obostrzenia, aby umożliwić udział w pogrzebie osobom pragnącym pożegnać zmarłego, będzie transmisja różańca (10:30) i mszy pogrzebowej (11:00) na stronie franciszkanie.com.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda