Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Jan Krajza SVD

Pożegnania: o. Jan Krajza SVD

Redakcja

O. Jan Krajza urodził się w Myszyńcu 12 lipca 1960 r. jako syn Stanisława i Zofii z domu Kobus. Rodzina prowadziła we wsi Cyk k. Myszyńca gospodarstwo rolne. Miał dziesięcioro rodzeństwa. Po ukończeniu w 1975 r. szkoły podstawowej w pobliskiej Czarni rozpoczął naukę w Zawodowej Szkole Górniczej przy kopalni „Wujek” w Katowicach, którą kontynuował w tamtejszym technikum górniczym.

Jan od dziecka pragnął zostać kapłanem. Toteż po pomyślnym złożeniu egzaminu dojrzałości w 1981 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego, które poznał dzięki swej siostrze Krystynie będącej u sióstr Katarzynek w Braniewie. Po rocznym nowicjacie w Domu misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania podjął studia na Wydziale Filozoficznym Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Nysie. We wrześniu 1984 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym tegoż seminarium w Pieniężnie, które uwieńczył tytułem magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Dnia 8 września 1990 r. w kościele seminaryjnym w Pieniężnie złożył wieczystą profesję zakonną, a 7 października tegoż roku otrzymał święcenia diakonatu . Święcenia kapłańskie przyjął  w Pieniężnie 20 kwietnia 1991 r. z rąk J. E. ks. abp. Józefa Michalika.

Zgodnie z wyrażoną prośbą otrzymał przeznaczenie misyjne do Paragwaju. Po półrocznej nauce języka hiszpańskiego w Boliwii rozpoczął już w Paragwaju naukę języka guaraní na jednej ze stacji misyjnych. Następnie przełożeni skierowali go do pracy w misji Akarymiino w rezerwacie Indian Ava Guaraní. Przez pierwszy rok zgłębiał rozumienie języka oraz poznawał obyczaje Ava Guaraní. Nawiązywał z nimi dialog. Jak wspominał, szybko zrozumiał, że potrzeba im nie tylko księdza, ale również ojca i gospodarza od wszystkiego. I takim o. Jan był przez trzydzieści lat. Zmarł dnia 29 maja br. po długiej walce z Covid-19 w Obligado, w Paragwaju.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda