Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Jerzy Jagodziński SVD

Pożegnania: o. Jerzy Jagodziński SVD

Redakcja

25 stycznia 2024 roku w szpitalu w Gwardiejsku zmarł o. Jerzy Jagodziński SVD. Miał 68 lat. Przez kilkanaście lat pracował na Filipinach, a od 1995 roku w Rosji. W  2008 r. przełożeni skierowali go do pracy w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie objął Parafię św. Józefa w Gwardiejsku oraz Parafię Matki Bożej Bolesnej w Znamieńsku.

Urodził się 20 kwietnia 1955 r. w Sieradzu. Ojciec był nauczycielem, a matka pracowała w administracji szkolnej jako księgowa. Miał trojkę rodzeństwa: siostrę i dwóch braci. Jak wspominał, wychował się „w cieniu” klasztoru sióstr Szarych Urszulanek, gdzie był ministrantem.

O. Jerzy Jagodziński urodził się 20 kwietnia 1955 r. w Sieradzu, w rodzinie Stanisława i Krystyny z domu Wierzchowska. Ojciec był nauczycielem, a matka pracowała w administracji szkolnej jako księgowa. Miał trojkę rodzeństwa: siostrę i dwóch braci. Jak wspominał, wychował się „w cieniu” klasztoru sióstr Szarych Urszulanek, gdzie był ministrantem. Tam też zrodziło się jego misyjne powołanie dzięki kontaktom z werbistą, o. Feliksem Zapłatą, którego dwie rodzone siostry należały do wspólnoty sióstr w tym klasztorze. Toteż nic dziwnego, że po maturze w liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu zgłosił się w 1974 r. do misjonarzy werbistów w Pieniężnie, gdzie od września tegoż roku rozpoczął nowicjat zakonny. Formację kapłańską odbył w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Tam, 8 września 1980 r., w kościele seminaryjnym złożył wieczystą profesję zakonną, a 20 września tegoż roku przyjął świecenia diakonatu. Świecenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp. Ignacego Jeża 26 kwietnia 1981 r. Skierowano go do pracy misyjnej na Filipinach.

Przez pierwszy rok pracował na parafii w Ravall, po czym został przeznaczony do pracy w dystrykcie Abra. Razem z o. Jerzym Gawlikiem SVD obsługiwali 48 wiosek położonych w górzystym terenie. Po 7 latach objął parafię w Pagut, a następnie w Sgayana.

W 1995 r. opuścił Filipiny i podjął pracę w Rosji. Zamieszkał w Moskwie. W 1998 r. został wybrany przełożonym werbistowskiej misji na terenach byłego ZSRR, tzw. Regi Ural. W tym czasie organizował w Moskwie werbistowską Parafię św. Olgi i był przez kilka lat jej pierwszym proboszczem. Po 12 latach pracy w Moskwie, w 2008 r. przełożeni skierowali go do pracy w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie objął Parafię św. Józefa w Gwardiejsku oraz Parafię Matki Bożej Bolesnej w Znamieńsku. Z ogromnym zapałem przystąpił do organizowania wspólnot parafialnych oraz odbudowy zrujnowanych świątyń. Otwarty na każdego człowieka, mający jak zawsze wiele planów na przyszłość, przeżywał swoje kapłaństwo jako ofiarną służbę drugiemu człowiekowi.

O. Jerzy Jagodziński zmarł w szpitalu w Gwardiejsku 25 stycznia 2024 r.

Sporządził o. Janusz Brzozowski SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda