Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Józef Dudek CSsR

Pożegnania: o. Józef Dudek CSsR

Redakcja

W sobotę, 14 listopada 2020 r., zmarł w szpitalu w Tarnowie nasz Współbrat z Tuchowa o. Józef Dudek CSsR. Przeżył 82 lata, odszedł w 66. roku życia zakonnego i 60. roku kapłaństwa. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 17 listopada 2020 r. o godz. 11.00 w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Pół godziny wcześniej wprowadzenie ciała i różaniec.

O. Józef Dudek urodził się 6 października 1938 roku w Łęgu Tarnowskim z rodziców Augustyna i Bronisławy zd. Piątek. Myśl o tym, by zostać kapłanem, pojawiła się u niego podczas misji, które w jego rodzinnej parafii głosili redemptoryści. Był wtedy uczniem czwartej klasy.

Po ukończeniu klasy szóstej w szkole podstawowej w Łęgu Tarnowskim, został przyjęty do juwenatu w Toruniu. Niemały wpływ na to miał pewnie i fakt, że wcześniej do redemptorystów wstąpił jego starszy o 7 lat brat Augustyn. Po dwóch latach juwenat został zniesiony decyzją władz państwowych, więc Józef kontynuował naukę w liceum ogólnokształcącym w Tarnowie-Mościcach.

W roku 1954 rozpoczął nowicjat. Choć był jednym z najmłodszych nowicjuszy, wyróżniał się – zdaniem przełożonych – sumiennością w realizowaniu obowiązków, pogodą ducha i przywiązaniem do Zgromadzenia. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1955 roku, zaś śluby wieczyste 24 sierpnia 1959 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 27 sierpnia 1961 roku w Tuchowie z rąk arcybiskupa Włodzimierza Jasińskiego.

Po święceniach został skierowany do Tirocinium Pastoralnego w Toruniu. Następnie pracował jako misjonarz we Wrocławiu, Bardzie, Gdyni, Krakowie i Tuchowie.

Ze względów zdrowotnych poprosił przełożonych o zmianę charakteru pracy. Dlatego też w 1972 roku wyjechał do Danii, gdzie pracował jako duszpasterz, najpierw w Kopenhadze (1974–1987), zaś później Næstved (od 1987). W 1990 roku został proboszczem w Vordingborg, a jednocześnie członkiem Rady Biskupiej i Rady Kapłańskiej. Ponadto w latach 1990–1993 pełnił urząd wikariusza prowincjała Prowincji Wiedeńskiej, do której wówczas należał. Od 1996 r. był przełożonym Regii Kopenhaga.

W 2012 roku powrócił do Polski i zamieszkał w naszym domu zakonnym w Tuchowie. Zmarł 14 listopada 2020 roku.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda