Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: O. Klaus Cieszyński SJ

Pożegnania: O. Klaus Cieszyński SJ

Redakcja

Dnia 18 września, zmarł w szpitalu w Lusace (Zambia) o. Klaus Cieszyński SJ (ur. 30.07.1938), należący do Prowincji Południowej Afryki. Ojciec Cieszyński wstąpił do nowicjatu Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego dnia 10 października 1957 r. i 11 października 1959 r. złożył pierwsze śluby zakonne. W roku 1961 został aresztowany za „szkalowanie ustroju PRL w korespondencji krajowej i zagranicznej”. Skazano go na półtora roku więzienia. Cały zasądzony wyrok odsiedział w więzieniu w Łowiczu i w Strzelcach Opolskich. Po zwolnieniu z więzienia, 16 kwietnia 1963 r. wyjechał do Niemiec, gdzie wydano mu niemiecki paszport.

Mimo że wstępując do Towarzystwa Jezusowego pragnął być bratem zakonnym, postanowił poprosić przełożonych o możliwość przygotowania się do sakramentu święceń. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1979 w Mönchengladbach w Niemczech. W grudniu 1979 roku z jego inicjatywy odbyło się w Dublinie spotkanie Polaków, podczas którego zrodził się pomysł powołania do życia Towarzystwa Irlandzko-Polskiego. Do dziś uważany jest za jego założyciela.

Wraz ze złożeniem profesji zakonnej czterech ślubów, dnia 8 grudnia 1983 r. został przepisany do ówczesnej Wiceprowincji Zambijskiej. Prawie przez całe swoje kapłańskie życie w zakonie jezuitów, posługiwał w Zambii.

Odszedł do Pana w 86. roku życia, 66. roku powołania zakonnego i 45. roku kapłaństwa.

Przebieg ceremonii pogrzebowych

VIGIL MASS:
date: Wednesday, 20 September, 2023
venue: Chelston Parish
time: 20:00
Main Celebrant: Fr Bboloka Nchimunya
Homilist: Fr Emmanuel Nshimbi

BURIAL MASS:
date: Thursday, 21 September, 2023
venue: Chelston Parish
time: 9.30 followed by the burial at Kasisi cemetery
Main celebrant: Fr Leonard Chiti
Homilist: Fr Jim McGloin

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda