Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Leszek Mikołaj Czyściecki OFM

Pożegnania: o. Leszek Mikołaj Czyściecki OFM

Redakcja

Dnia 1 maja 2022 roku, w 71. roku życia, 44. roku pobytu w zakonie i w 40. roku posługiwania kapłańskiego, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w szpitalu w Inowrocławiu  o. Leszek Mikołaj Czyściecki z klasztoru św. Bonawentury w Pakości. 

Urodził się 24 października 1951 roku w rodzinie Zygmunta i Stanisławy zd. Kowalska w miejscowości Sukowy pow. Inowrocław, woj. kujawsko – pomorskie, w parafii pw. św. Klemensa w Polanowicach, archidiecezja gnieźnieńska.

Po ukończeniu edukacji w zakresie szkoły podstawowej i zdaniu matury w Technikum Mechaniczno – Elektrycznym w Inowrocławiu, wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po trzech latach studiów poprosił franciszkanów o przyjęcie do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach. Dnia 4 września 1977 roku rozpoczął nowicjat, zakończony profesją zakonną złożoną na ręce o. prowincjała Damiana H. Szojdy. Profesję wieczystą złożył 28 listopada 1981. Studia seminaryjne zakończył w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Święcenia diakonatu przyjął 9 lutego 1982 roku w kościele klasztornym św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, a 4 czerwca 1982 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk ks. bpa Jana Michalskiego, gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego.

Po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską. Na początku był  wikariuszem parafii pw. św. Bonawentury w Pakości (1982–1987), potem w Chorzowie-Klimzowcu (1987–1989), proboszczem w Katowicach- Starych Panewnikach (1989–1991).

Dnia 19 marca 1991 roku wstąpił do powstałej wtedy nowej prowincji franciszkańskiej w Polsce z siedzibą  władz zakonnych w Poznaniu. W nowej prowincji, w roku 1992, został mianowany proboszczem parafii w Kadynach. Jednocześnie otrzymał polecenie odbudowy tamtejszego kościoła i klasztoru. Przebywał w kilku klasztorach prowincji jako stacjonariusz, rekolekcjonista i misjonarz ludowy.

Ze względu na swoje radosne i beztroskie podejście do życia,  w 1996 roku, został odznaczony dyplomem Przyjaciela Dzieci i Młodzieży.

Dnia 4 maja 2022 roku, po uroczystościach pogrzebowych w kościele klasztornym pw. św. Bonawentury w Pakości, o. Leszek spoczął wśród zmarłych współbraci na cmentarzu zakonnym w Pakości na Kalwarii.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie!

 Módlmy się: Boże bogaty w miłosierdzie w swojej dobroci wysłuchaj nasze prośby o zbawienie Twojego sługi, o. Leszka Mikołaja Czyścieckiego i daj mu wieczną radość w społeczności świętych. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. 

Opracował: O. Benigny Z. Piechota OFM

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda