Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Marek Mycek OFMConv

Pożegnania: o. Marek Mycek OFMConv

Redakcja

W niedzielę, 2 czerwca 2024 r. w Krakowie w wieku 42 lat w 20. roku życia zakonnego i 14. roku kapłaństwa odszedł do Pana o. Marek Mycek z krakowskiego klasztoru św. Franciszka z Asyżu.

O. Marek urodził się 26 lutego 1982 r. w Kolbuszowej jako syn Mieczysława i Teresy z domu Dróżdż. Dzieciństwo i młodość spędził w miejscowości Huta Przedborska, gdzie mieszkał wraz z rodzicami i siostrą. Tam też rozpoczął naukę w szkole podstawowej, którą następnie kontynuował w pobliskich Huciskach. W latach 1997-2002 uczęszczał do Technikum Drzewnego w Kolbuszowej, zdobywając zawód technik technologii drewna w specjalizacji „meblarstwo”.

Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 2002 r. zgłosił się do Zakonu Franciszkanów i został skierowany na postulat do Głogówka. 19 września 2003 r. rozpoczął kanoniczny nowicjat w Kalwarii Pacławskiej. Po jego ukończeniu, 11 września 2004 r. złożył swoją pierwszą profesję zakonną. Ze względu na jubileusz 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu uroczystość ta odbywała się w Niepokalanowie i zgromadziła wszystkich nowicjuszy z polskich prowincji , którzy składali śluby na ręce ówczesnego Generała Zakonu – o. Joachima Giermka. 

Od pierwszych lat formacji zakonnej br. Marek dał się poznać jako człowiek skromny, trzymający się raczej na uboczu, bez tendencji skupiania na sobie uwagi otoczenia a przy tym bardzo ambitny i pracowity. Po pierwszych ślubach swoją formację kontynuował w ramach studiów filozoficzno-teologicznych w naszym Wyższym Seminarium Duchownym Krakowie. Tutaj także 8 grudnia 2008 r. związał się na trwałe z Zakonem, składając profesję wieczystą a 5 czerwca 2010 r. przez włożenie rąk o. bpa Jerzego Maculewicza został wyświęcony na kapłana.

Pierwszy rok po święceniach spędził w klasztorze i parafii w Kowarach (2010-2011). Następnie kierowany był kolejno do klasztorów w Legnicy (2011-2016), Lubomierzu (2016-2018) i Lwówku Śląskim (2018-2020). We wszystkich tych miejscach pracował głównie jako katecheta oraz duszpasterz dzieci i młodzieży. W sierpniu 2020 r. trafił do klasztoru św. Franciszka w Krakowie, gdzie oprócz obowiązków duszpasterskich została mu przydzielona praca w Bibliotece prowincjalnej.

Zmarł nagle podczas swojego urlopu, który spędzał jak co roku u Sióstr Miłości Naszej Pani Dobrej i Nieustającej Pomocy w Krakowie-Łagiewnikach.

o. Marian Michasiów
sekretarz prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda