Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Paweł Duda OMI

Pożegnania: o. Paweł Duda OMI

Redakcja

W wyniku infekcji i choroby COVID-19, w klasztorze oblackim w Hünfeldzie, 28 listopada 2020 roku, zmarł o. Paweł Duda OMI. Przez 69 lat żył ślubami zakonnymi, 64 lata przeżył w Chrystusowym kapłaństwie.

Urodził się w Gierałtowicach 24 grudnia 1931 roku (archidiecezja katowicka). Naukę gimnazjalną ukończył w Rybniku, a dalsze wykształcenie pobierał w junioracie w Lublińcu. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – nowicjat odbył w Markowicach, gdzie złożył pierwsze śluby zakonne, 8 września 1951 roku. Profesję wieczystą złożył w Obrze w 1954 roku, tutaj też przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Herberta Bednorza, 24 czerwca 1956 roku.

Pierwszą posługą śp. ojca Dudy było głoszenie misji parafialnych i rekolekcji – jako misjonarz ludowy trafił do Gdańska (1957-1964), później Wrocławia (1964-1967) i Poznania, dojeżdżając jednocześnie do Obry z wykładami homiletyki i retoryki. Podczas pobytu w domu prowincjalnym rozpoczął studia na Akademii Teologii Katolickiej, gdzie złożył egzamin doktorski, oparty na tezie: “Teologiczna koncepcja przepowiadania według Tadeusza Soirona”. W latach 1970-1977 należał do zespołu formacyjnego w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. W 1977 roku trafił do Kędzierzyna-Koźla, obejmując funkcję superiora wspólnoty zakonnej.

Od 1978 roku przynależał, najpierw do Prowincji Niemieckiej, następnie po reorganizacji jurysdykcji Zgromadzenia, do Prowincji Środkowoeuropejskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Hünfeldzie, 1 grudnia 2020 roku, ze względu na sytuację pandemiczną w Niemczech, nie ma możliwości uczestniczenia w ceremoniach.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda